Ostatnie dni konkursu na polski pawilon Expo 2015

Ostatnie dni konkursu na polski pawilon Expo 2015

Wielkimi krokami zbliża się deadline konkursu na polski pawilon wystawienniczy EXPO 2015. Prace można będzie nadsyłać jeszcze przez tydzień, do 24 kwietnia. Wyniki poznamy miesiąc później, 26 maja.

To be, or not to be?

Informacja o zbliżającym się finale wydawać się może nieco banalna. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze rok temu polskie uczestnictwo w EXPO wisiało na włosku. W maju 2013 roku Ministerstwo Gospodarki ogłosiło rezygnację Polski z udziału w Expo 2015 w Mediolanie. Media obiegła krótka formuła: „ze względu na niewystarczające środki finansowe w budżecie resortu, Ministerstwo Gospodarki informuje o braku możliwości sfinansowania udziału Polski w EXPO 2015 w Mediolanie. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak Rada Ministrów”. Koszty udziału Polski w Wystawie Światowej oceniano wtedy na ok. 40 mln zł.

Do zmiany decyzji doszło w grudniu, kiedy rząd wyraził zgodę na powołanie komisarza generalnego sekcji polskiej. Decydującym czynnikiem okazał się zapewne charakter tegorocznej wystawy. Mediolańskie EXPO odbywać się będzie od maja do października pod hasłem „Żywienie planety, energia dla życia”. Pawilon ma więc promować jeden z kluczowych elementów polskiej renomy: ekologiczną żywność.

Pawilon, tylko jaki?

Pozostanie Polski na EXPO pozwoliło również uniknąć międzynarodowej wtopy. W roku 2012 pawilon zaprojektowany przez studio WWAA dla Szanghaju okazał się bowiem wielkim sukcesem – odwiedziło go prawie 8 i pół miliona ludzi.
Czy budynek i wystawa, które powstaną w przyszłym roku mają szansę powtórzyć ten sukces? Późna decyzja o udziale znacząco skróciła możliwy czas przygotowań projektów (Brytyjczycy są już np. po pierwszej fazie selekcji). Wszystko wskazuje jednak na to, że najważniejsze biura architektoniczne złożą swoje propozycje.

Projekty oceniać będzie jury pod wodzą Włodzimierza Muchy, wiceprezesa Zarządu Głównego SARP. Jakie będą kryteria oceny? W materiałach organizatorów czytamy:

"Należy przy projektowaniu przyjąć, że budowla (Pawilon Polski) i otaczająca ją przestrzeń zorganizowana w obrębie dedykowanej naszemu krajowi działki, będzie główną areną naszego uczestnictwa w Wystawie Światowej. Musi być zatem spójna i sprawiać wrażenie jedności. Ponadto bryła i fasada Pawilonu Polski oraz sposób zaaranżowania i organizacji terenu przyległego powinny – poprzez swoją oryginalność i interesującą formę: – przyciągać zwiedzających, – wyróżniać się na tle innych ekspozycji narodowych, – nawiązywać do hasła przewodniego Wystawy.

Forma architektoniczna Pawilonu Polski, wielofunkcyjność jego wnętrza wraz z ekspozycją wewnętrzną oraz zaprojektowanie terenu przyległego powinny umożliwić stworzenie takiej przestrzeni, na której mogłyby być organizowane różnorakie wydarzenia biznesowe i promocyjne (debaty, spotkania, pokazy, koncerty, pikniki), opisane szerzej w Koncepcji Programowej udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie w Republice Włoskiej. W tym celu konieczne jest: – zaprojektowanie Pawilonu Polski jako istotnego elementu całej ekspozycji, – zapewnienie optymalnej organizacji wnętrza (funkcjonalności) Pawilonu, – potraktowanie terenu przyległego jako istotnej części całości. Pawilon Polski Należy przewidzieć podzielenie (umowne) przestrzeni ekspozycyjnej Pawilonu Polski na część stałą, która przez 6 miesięcy trwania wystawy będzie realizowała zasadniczy zamysł programowy polskiej obecności i nawiązywała do głównego hasła EXPO 2015 oraz na część zmienną, umożliwiającą organizację ekspozycji tematycznych.

Należy tak zaprojektować teren przyległy do Pawilonu Polski (w obrębie przynależnej naszemu krajowi działki), by stanowił on zachęcającą, przyjazną gościom przestrzeń, stanowiącą zaproszenie do dalszego zwiedzania i korzystania z udostępnianych atrakcji (np. aplikacja mobilna wykorzystująca augmented reality) i/lub strefę relaksu po obejrzeniu ekspozycji wewnętrznej. Na terenie przyległym powinna być usytuowana scena umożliwiająca organizację występów artystycznych kilkuosobowych grup wykonawców i organizację pokazów oraz konkursów".

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.