Flatiron Building
W historii wznoszenia wysokościowców Flatiron Building stanowi wciąż istotny punkt odniesienia dla miłośników architektury.
30 St Mary Axe, znany wcześniej jako Swiss Re Building, to ekskluzywny biurowiec usytuowany w City of London, prestiżowej londyńskiej dzielnicy finansowej. Budynek został ukończony w grudniu 2003 r. i otwarty 28 kwietnia 2004 r. Za projekt konstrukcji odpowiedzialny był wybitny architekt brytyjski Norman Foster.
30 St Mary Axe został wzniesiony w miejscu biurowca Baltic Exchange, który w wyniku zamachu bombowego zorganizowanego przez Irlandzką Armie Republikańską został poważnie uszkodzony 10 kwietnia 1992 r. Dzieło Fostera nazywane jest potocznie The Gherkin, czyli „korniszon”, co odnosi się do jego nietypowego owalnego kształtu.
W 1996 r. Trafalgar House przedstawił plany budowy wieżowca Millennium Tower (386 m wysokości), jednak ze względu na zastrzeżenia logistyczne projekt ten został odrzucony. 23 sierpnia 2000 r. wicepremier John Prescott zezwolił na budowę nowego, znacznie większego budynku, który miałby wypełnić przestrzeń po wyburzonym biurowcu Baltic Exchange. Cztery lata później 30 St Mary Axe był gotowy do użytku. Wznoszący się spiralnie, wprost z zatłoczonego londyńskiego skweru biurowiec liczy 180 metrów wysokości i posiada 41 pięter osadzonych na planie koła. Jego kondygnacje poprzecinane są sześciopiętrowymi atriami, które zwykło nazywać się podniebnymi ogrodami. Kolejne piętra są przemieszczone względem poniższych o pięć stopni. Taki zabieg zapewnia rdzeniowi budynku dostęp świeżego powietrza oraz światła dziennego.
Budynek jest niezwykle energooszczędny dzięki specjalnym szczelinom powietrznym, które tworzą naturalny system wentylacyjny. Ściany biurowca są podwójnie oszklone; w słoneczne i ciepłe dni gorące powietrze krąży pomiędzy warstwami i wydobywa się przez okna. Tak wytworzona wewnętrzna cyrkulacja powietrza sprawia, że 30 St Mary Axe przez osiem miesięcy w roku nie potrzebuje klimatyzacji. Na szczycie wieżowca, pod konchową kopułą znajduje się wykwintna restauracja, z której rozciąga się malowniczy widok na Londyn.
30 St Mary Axe został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami. W październiku 2004 r. Norman Foster otrzymał nagrodę RIBA Stirling Prize 2004. W 2005 r. biurowiec został uznany za najatrakcyjniejszą i najchętniej oglądaną nową konstrukcję na świecie.
We wrześniu 2006 r. budynek został wystawiony na sprzedaż za 600 milionów funtów. Wśród potencjalnych nabywców znalazły się: British Land, Land Securities, Prudential, ING i rodzina królewska Abu Zabi. W dniu 21 lutego 2007 r. IVG Immobilien AG i brytyjska firma inwestycyjna Evans Randall sfinalizowały wspólny zakup budynku za 630 mln funtów, co czyni go najdroższym biurowcem w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2014 r. biurowiec został zakupiony za 700 milionów funtów przez grupę Safra, kontrolowaną przez brazylijskiego miliardera Josepha Safrę.
Źródło fotografii: www.30stmaryaxe.com
W historii wznoszenia wysokościowców Flatiron Building stanowi wciąż istotny punkt odniesienia dla miłośników architektury.
Casa Milà, zwana popularnie kamieniołomem (La Pedrera), uznawana jest za najdojrzalsze i najdoskonalsze świeckie dzieło wybitnego katalońskiego architekta i inżyniera - Antonio Gaudíego.
Jak modernizować modernizm? Zabytki architektury mieszkaniowej modernizmu. Dobre praktyki konserwatorskie dla mieszkańców i użytkowników, to poradnik w formie broszury, który przeznaczony jest zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.
Wszystko wskazuje na to, że w stołecznym Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego praca wre. Ostatni pomysł urzędników wydaje się jednak nieco kontrowersyjny. Ratusz chce bowiem wprowadzić zmiany w rejonie ronda de Gaulle’a. Zamiast ronda z palmą ma być tam zwykłe skrzyżowanie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.