Podstawowe typy pomników zaczęły pojawiać się już w starożytności. Ludzie od zarania dziejów stawiają różne figury, aby upamiętnić lub uhonorować ważne osoby czy wydarzenia. Z każdym rokiem takich dzieł przybywa i co ciekawe, z każdym rokiem są one coraz bardziej monumentalne. Mamy dla Was zestawienie 5 największych pomników na świecie!
Czym jest pomnik?
Warto na początek przypomnieć sobie czym jest pomnik. To dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, które może przyjąć formę posągu, kamienia pamiątkowego, obelisku, wieży czy płyty. Pomniki wznoszone są po to, aby upamiętnić osobę lub ważne zdarzenie historyczne.
Statua Jedności w Indiach
Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu otrzymuje najwyższy pomnik, czyli Statua Jedności w Indiach. Jest to pomnik przedstawiający Vallabhbhaia Patela (zwanego Sardarem Patelem). Mierzy on 182 metry wysokości i znajduje się w stanie Gudźarat w Indiach. Patel był politykiem, którego uhonorowano za ogromny udział w zjednoczeniu się 560 stanów Indii. Oprócz tego pełnił rolę pierwszego premiera Indii po II Wojnie Światowej. Budowę pomnika ukończono w 2018 roku, a jego twórcą i projektantem jest Ram Vanji Sutar. Dzieło wykonano z żelbetu i brązu.
Wielki Budda z Leshan
Drugi pomnik, o którym trzeba wspomnieć, to Wielki Budda z Leshan. Na świecie mnóstwo jest ogromnym posągów Buddy, jednak to ten, stojący w chińskiej prowincji Syczuan, jest uznawany za największy. Figura mierzy 71 metrów wysokości, a wraz z cokołem pomnik ma ponad 150 metrów! W 1996 roku wraz z pobliską górą Emei został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowa tego pomnika trwała aż 90 lat, a rozpoczęto ją w 713 roku. Dziś Wielki Budda z Leshan jest zagrożony przez otaczające go wody, które mogą doprowadzić do jego zawalenia.
Statua Wolności w Nowym Jorku
Trzecie miejsce to Statua Wolności w Nowym Jorku. To kultowy pomnik, którego nie można pominąć podczas wizyty w USA. Jest to prezent narodu francuskiego dla Amerykanów. Projektantem konstrukcji był Gustave Eiffel. Statua mierzy 46,5 metra wysokości. Wraz z podstawą jej wysokość wynosi jednak 93 metry! To naprawdę monumentalne dzieło.
Jezus w Świebodzinie
Jednym z największych pomników na świecie mogą pochwalić się także Polacy, a dokładniej mieszkańcy Świebodzina. To właśnie tam wzniesiono statuę Jezusa. Łączna wysokość figury wraz z podstawą to 52,5 metra. Sama postać Jezusa mierzy natomiast 36 metrów, z czego 3 metry to sama korona! Koszt stworzenia tego pomnika wyniósł około 6 milionów złotych.
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro
Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu także należy do pomnika Jezusa. Tym razem jest to Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Brazylii. Co więcej, jest to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. Figura wraz z cokołem ma 38 metrów wysokości, a rozpiętość jej ramion wynosi 28 metrów.
W naszym zestawieniu zebraliśmy tylko pięć monumentalnych pomników na świecie, ale tak naprawdę w każdym kraju znaleźć można wiele figur, które zwalają z nóg nie tylko swoim ogromem, ale także estetyką i precyzją wykonania. Warto więc w trakcie swoich podróży znaleźć trochę czasu na ich zobaczenie!
Przeprowadzony przez Amédée Ozenfanta i Le Corbusiera w trzeciej dekadzie XX w. spektakularny zamach artystyczny na kanony budownictwa europejskiego spowodował niemal natychmiastowy wysyp budynków skonstruowanych według słynnych pięciu zasad "współczesnej architektury". Niespełna sześć lat po ogłoszeniu przez ekscentrycznego Szwajcara biblii nowoczesności - Vers une architecture (1923), polscy orędownicy architektury awangardowej doczekali się pierwszych rodzimych, w pełni modernistycznych realizacji.
Kilkuletnia batalia prawna między inwestorem, projektantami i wykonawcą doprowadziła do wyroku sądu: Harmon Hotel musi zostać rozebrany. Rozbiórka, na którą całe Las Vegas czeka już od prawie roku, ma zacząć się już latem.
Od początku wiadomo było, że nowy kompleks Facebooka w Palo Alto będzie projektem, który namiesza w świecie architektury. Kiedy w 2011 roku Mark Zuckerberg zwrócił się do Franka Gehry’ego, jedni wskazywali na trafność wyboru i jego możliwe artystyczne konsekwencje, drudzy przestrzegali, że mógł być to po prostu wybór gwiazdy i ikony, a nie tego co architektura Gehry’ego sobą reprezentuje. Wcześniejsze projekty Kanadyjczyka, z Muzeum Guggenheima w Bilbao na czele, stanowią pars pro toto nowoczesnego dekonstrukcjonizmu. Przyciągnięcie sławnego architekta przez Zuckerberga było więc nie tylko zaangażowaniem wybitnego twórcy, ale również całej machiny medialnej oraz prestiżu, który towarzyszy kolejnym projektom Gehry'ego.
Joanna Aleksandrowicz, autorka tego koncepcyjnego projektu, swoją publikacją wzbudza skrajne emocje. Śmiało można stwierdzić, że projekt podzielił środowisko architektów, jednakże czy słusznie?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.