Nietypowy dom - eksperyment ze szkłem w roli głównej
Nietypowy dom - eksperyment ze szkłem w roli głównej
Joanna Aleksandrowicz, autorka tego koncepcyjnego projektu, swoją publikacją wzbudza skrajne emocje. Śmiało można stwierdzić, że projekt podzielił środowisko architektów, jednakże czy słusznie?
Dom jest jedynie eksperymentem, który ma autorce pozwolić na odnalezienie odpowiedniej formy nieosiągalnego. Forma ta powinna zapewnić maksymalny kontakt ze światem zewnętrznym, przy jednoczesnym poczuciu prywatności i pewnej izolacji. Celem tego projektu było zatarcie granicy pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym.
Dom jest złożony z dwóch odrębnych części. Jednej intymnej, w której znajdziemy sypialnie, gabinet oraz łazienkę. Druga, jest niemal w całości przeszklona i składa się z salonu, kuchni, jadalni, sypialni oraz tarasu. Dzięki dużym przeszkleniom mieszkanie jest bardzo dobrze doświetlone. Przeszklenia dodatkowo sprawiają, że zaciera się granica pomiędzy salonem a ogrodem.
Sypialnia umieszczona na piętrze została całkowicie pozbawiona tradycyjnych okien. W zamian otrzymujemy jednak specjalne żaluzje rozpraszające światło oraz największą atrakcję, niepowtarzalny świetlik na dachu. Możemy go rozsuwać, dzięki czemu w letnie dni mamy możliwość obserwacji oraz spania pod gołym niebem.
Dom ten mimo swoich innowacyjnych rozwiązań doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i jest wbrew pozorom niezwykle praktyczny.
Ludzkość od wieków poszukuje źródła zdrowia i długowieczności. Dziś również chcemy utrzymywać nasze ciała w jak najlepszej formie, aby móc cieszyć się życiem przez kolejne dziesięciolecia. Czy może nam w tym pomóc architektura i projektowanie? Okazuje się, że tak!
Ścisłe Centrum Warszawy, tuż za kultową Rotundą znajduje się budynek Universalu, aktualnie bardziej znanego jako największy stojak na reklamy, niż Siedziba Handlu Zagranicznego. Jednak już za kilka miesięcy ta sytuacja może ulec zmianie. Pozostaje jednak pytanie czy będzie to zmiana na lepsze?
Konkurs na przebudowę stadionu ogłosiły byłe już władze Szczecina, jako zarządca i inwestor stadionu im. Floriana Krygiera, siedziby klubu Pogoń Szczecin. W warunkach projektowych zaznaczono wytyczne dotyczące dostosowania obiektu do obecnych wymagań sportu. Przebudowie mają podlegać wszystkie elementy wchodzące w skład stadionu. Uwzględniono również dobudowę nowych, uzupełniających kompleks sportowy w podstawowe zaplecze socjalne i rekreacyjne.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.