Biophilic design. Co to takiego

Biophilic design. Co to takiego

Biophilic design, zdj. Hirouyki Oki

Idea powrotu człowieka do jego źródeł natury, cieszy się coraz większą popularnością. Mocno rozpropagował ją biolog Edward O. Wilson. Jego koncepcja życia w ciągłym kontakcie z przyrodą i podziwiania jej, znana jest jako biofilia. Właśnie na jej założeniach oparty jest biophilic design. Na czym polega i jak zastosować jego założenia w praktyce? Podpowiadamy!

Co dokładnie zakłada biofilia?

Biofilia, czyli tęsknota za bliskością natury, zakorzeniona jest u każdego człowieka. Czasami jednak trzeba się postarać, aby ją w sobie obudzić. Aby zaspokoić potrzebę kontaktu z roślinnością i innymi żywymi istotami, ludzie wybierają się na spacery po lesie lub spędzają czas na pracy w ogrodzie. W miastach jednak obcowanie z przyrodą jest mocno utrudnione. Zabetonowane osiedla i praca w zamkniętych pomieszczeniach odgradzają ludzi od zieleni, a nawet naturalnego światła. Nie oznacza to jednak, że w biurze czy w domu nie można otaczać się naturą. Zasady biophilic design inspirują do tego, by otworzyć się na zieleń w przestrzeni, w której przebywa się na co dzień. Pozwala to zaspokoić tę naturalną potrzebę powrotu do środowiska naturalnego.

źrodło: dreamstime

Biophiling design w domu — praktyczne wskazówki

Wprowadzenie do domu zasad biophilic design wcale nie musi być trudne. Wystarczy kilka modyfikacji, aby cieszyć się jej efektami. Przede wszystkim warto zdecydować się na rośliny doniczkowe, czy nawet zielone ściany. Wpuścisz w ten sposób naturę do swojego domu. Poprawi to Twoje samopoczucie i pozwoli Ci się dotlenić. W tym przypadku więcej oznacza lepiej. Rośliny jednak nie wystarczą, aby poczuć bliskość natury. Niezwykle istotne jest zapewnienie sobie dopływu naturalnego światła. Duże okna i prawidłowo dobrane lampy mają ogromny wpływ na jakość życia.

Kolejnym sposobem na zbliżenie się do przyrody poprzez urządzanie wnętrza jest wybór naturalnych materiałów i kolorów. W pomieszczeniach zaprojektowanych w zgodzie z ideałami biophilic design dominuje drewno i materiały drewnopodobne. Najczęściej wybieranymi kolorami są z kolei beże, zielenie i brązy. Popularne stają się również fototapety z krajobrazami czy roślinne motywy tapet.

Biophilic design w biurze

Wszystkie powyższe wskazówki pomocne będą także w przypadku projektowania biura. Przestrzeń do pracy zorganizowana w duchu biophilic design zwiększa produktywność oraz poprawia koncentrację. W miejscu pracy warto zatroszczyć się nie tylko o wystrój, ale także o zapewnienie pracownikom przestrzeni. Osobna strefa relaksu, w której będą mogli odpocząć w czasie przerwy w otoczeniu zieleni, pozwoli im zregenerować siły. Korzystny dla wzroku i samopoczucia pracowników będzie również atrakcyjny krajobraz za oknem. W zgodzie z biophilic design coraz częściej urządzane są także inne obiekty, takie jak hotele, restauracje, czy nawet niektóre szkoły.

Biophilic design project, zdj. Heatherwick

Dlaczego warto zdecydować się na biophiling design?

Wnętrza urządzone w myśl idei biophilic design bez wątpienia prezentują się atrakcyjnie. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Ciągła obecność natury znacznie poprawia samopoczucie przebywających w tego typu pomieszczeniach osób. Organizm jest dotleniony dzięki roślinom, a wzrok mniej się męczy w prawidłowo oświetlonym biurze. Przebywanie w otoczeniu roślin, naturalnych kolorów i materiałów poprawia również komfort psychiczny. Wszystko to sprawia, że biophilic design staje się popularniejsze, a kolejne osoby decydują się zaprosić naturę do swoich domów i biur

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.