Idea powrotu człowieka do jego źródeł natury, cieszy się coraz większą popularnością. Mocno rozpropagował ją biolog Edward O. Wilson. Jego koncepcja życia w ciągłym kontakcie z przyrodą i podziwiania jej, znana jest jako biofilia. Właśnie na jej założeniach oparty jest biophilic design. Na czym polega i jak zastosować jego założenia w praktyce? Podpowiadamy!
Co dokładnie zakłada biofilia?
Biofilia, czyli tęsknota za bliskością natury, zakorzeniona jest u każdego człowieka. Czasami jednak trzeba się postarać, aby ją w sobie obudzić. Aby zaspokoić potrzebę kontaktu z roślinnością i innymi żywymi istotami, ludzie wybierają się na spacery po lesie lub spędzają czas na pracy w ogrodzie. W miastach jednak obcowanie z przyrodą jest mocno utrudnione. Zabetonowane osiedla i praca w zamkniętych pomieszczeniach odgradzają ludzi od zieleni, a nawet naturalnego światła. Nie oznacza to jednak, że w biurze czy w domu nie można otaczać się naturą. Zasady biophilic design inspirują do tego, by otworzyć się na zieleń w przestrzeni, w której przebywa się na co dzień. Pozwala to zaspokoić tę naturalną potrzebę powrotu do środowiska naturalnego.
Biophiling design w domu — praktyczne wskazówki
Wprowadzenie do domu zasad biophilic design wcale nie musi być trudne. Wystarczy kilka modyfikacji, aby cieszyć się jej efektami. Przede wszystkim warto zdecydować się na rośliny doniczkowe, czy nawet zielone ściany. Wpuścisz w ten sposób naturę do swojego domu. Poprawi to Twoje samopoczucie i pozwoli Ci się dotlenić. W tym przypadku więcej oznacza lepiej. Rośliny jednak nie wystarczą, aby poczuć bliskość natury. Niezwykle istotne jest zapewnienie sobie dopływu naturalnego światła. Duże okna i prawidłowo dobrane lampy mają ogromny wpływ na jakość życia.
Kolejnym sposobem na zbliżenie się do przyrody poprzez urządzanie wnętrza jest wybór naturalnych materiałów i kolorów. W pomieszczeniach zaprojektowanych w zgodzie z ideałami biophilic design dominuje drewno i materiały drewnopodobne. Najczęściej wybieranymi kolorami są z kolei beże, zielenie i brązy. Popularne stają się również fototapety z krajobrazami czy roślinne motywy tapet.
Biophilic design w biurze
Wszystkie powyższe wskazówki pomocne będą także w przypadku projektowania biura. Przestrzeń do pracy zorganizowana w duchu biophilic design zwiększa produktywność oraz poprawia koncentrację. W miejscu pracy warto zatroszczyć się nie tylko o wystrój, ale także o zapewnienie pracownikom przestrzeni. Osobna strefa relaksu, w której będą mogli odpocząć w czasie przerwy w otoczeniu zieleni, pozwoli im zregenerować siły. Korzystny dla wzroku i samopoczucia pracowników będzie również atrakcyjny krajobraz za oknem. W zgodzie z biophilic design coraz częściej urządzane są także inne obiekty, takie jak hotele, restauracje, czy nawet niektóre szkoły.
Dlaczego warto zdecydować się na biophiling design?
Wnętrza urządzone w myśl idei biophilic design bez wątpienia prezentują się atrakcyjnie. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Ciągła obecność natury znacznie poprawia samopoczucie przebywających w tego typu pomieszczeniach osób. Organizm jest dotleniony dzięki roślinom, a wzrok mniej się męczy w prawidłowo oświetlonym biurze. Przebywanie w otoczeniu roślin, naturalnych kolorów i materiałów poprawia również komfort psychiczny. Wszystko to sprawia, że biophilic design staje się popularniejsze, a kolejne osoby decydują się zaprosić naturę do swoich domów i biur
Sagrada Familia w Barcelonie to monumentalny kościół zaprojektowany przez samego Antonio Gaudiego. Mimo że budowa trwa od 1882 roku, to jeszcze do tej pory ten jeden ze współczesnych cudów architektury jest nieukończony. Sam Gaudi nigdy nie zdoła ujrzeć swojego dzieła, gdyż zmarł w 1926 roku.
Zastanawiasz się czego jeszcze nie wiesz o Sagrada Familia? Przedstawiamy 5 ciekawostek o tej ogromnej budowli znajdującej się w samym sercu Barcelony.
The Sun Tower to 17-piętrowy (82 metry wysokości) budynek usytuowany przy ulicy 128 Pender Street w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej w Kandzie, zaprojektowany przez kanadyjskiego architekta Williama Tuffa Whitewaya. Wieżowiec jest ikonicznym przykładem stylu Beaux-Arts.
Kiedy chiński rząd ogłasza kolejną urbanizacyjną rewolucję, nie dziwią napięcie i obawy ekspertów. Operacja na żywym organizmie wymaga bowiem od Chińczyków nie tylko ostrożności, ale również umiejętności zaprojektowania kilku alternatywnych scenariuszy. Każde zachwianie równowagi może mieć swoje konsekwencje dla globalnej gospodarki. W Państwie Smoka mieszka dziś ponad 1,3 miliarda ludzi. Partia chce, według najnowszych deklaracji, aby 90 milionów zmieniło miejsce zamieszkania i trudno doprawdy przewidzieć jak potoczy się ta operacja.
Czy hala produkcyjna musi straszyć szarym barakiem? Nie musi. Tym bardziej jeśli połączona jest z zespołem nowoczesnych laboratoriów, a znajduje się w południowej Hiszpanii. Projekt Centrum Rozwoju w Granadzie wyszedł z pracowni absolwenta madryckiej politechniki Ramóna Fernández-Alonsa i chociaż ma znikome szanse, aby trafić kiedyś do podręczników historii architektury, wydaje się realizacją reprezentatywną dla hiszpańskiego budownictwa lat 2000.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.