Idea powrotu człowieka do jego źródeł natury, cieszy się coraz większą popularnością. Mocno rozpropagował ją biolog Edward O. Wilson. Jego koncepcja życia w ciągłym kontakcie z przyrodą i podziwiania jej, znana jest jako biofilia. Właśnie na jej założeniach oparty jest biophilic design. Na czym polega i jak zastosować jego założenia w praktyce? Podpowiadamy!
Co dokładnie zakłada biofilia?
Biofilia, czyli tęsknota za bliskością natury, zakorzeniona jest u każdego człowieka. Czasami jednak trzeba się postarać, aby ją w sobie obudzić. Aby zaspokoić potrzebę kontaktu z roślinnością i innymi żywymi istotami, ludzie wybierają się na spacery po lesie lub spędzają czas na pracy w ogrodzie. W miastach jednak obcowanie z przyrodą jest mocno utrudnione. Zabetonowane osiedla i praca w zamkniętych pomieszczeniach odgradzają ludzi od zieleni, a nawet naturalnego światła. Nie oznacza to jednak, że w biurze czy w domu nie można otaczać się naturą. Zasady biophilic design inspirują do tego, by otworzyć się na zieleń w przestrzeni, w której przebywa się na co dzień. Pozwala to zaspokoić tę naturalną potrzebę powrotu do środowiska naturalnego.
źrodło: dreamstime
Biophiling design w domu — praktyczne wskazówki
Wprowadzenie do domu zasad biophilic design wcale nie musi być trudne. Wystarczy kilka modyfikacji, aby cieszyć się jej efektami. Przede wszystkim warto zdecydować się na rośliny doniczkowe, czy nawet zielone ściany. Wpuścisz w ten sposób naturę do swojego domu. Poprawi to Twoje samopoczucie i pozwoli Ci się dotlenić. W tym przypadku więcej oznacza lepiej. Rośliny jednak nie wystarczą, aby poczuć bliskość natury. Niezwykle istotne jest zapewnienie sobie dopływu naturalnego światła. Duże okna i prawidłowo dobrane lampy mają ogromny wpływ na jakość życia.
Kolejnym sposobem na zbliżenie się do przyrody poprzez urządzanie wnętrza jest wybór naturalnych materiałów i kolorów. W pomieszczeniach zaprojektowanych w zgodzie z ideałami biophilic design dominuje drewno i materiały drewnopodobne. Najczęściej wybieranymi kolorami są z kolei beże, zielenie i brązy. Popularne stają się również fototapety z krajobrazami czy roślinne motywy tapet.
Biophilic design w biurze
Wszystkie powyższe wskazówki pomocne będą także w przypadku projektowania biura. Przestrzeń do pracy zorganizowana w duchu biophilic design zwiększa produktywność oraz poprawia koncentrację. W miejscu pracy warto zatroszczyć się nie tylko o wystrój, ale także o zapewnienie pracownikom przestrzeni. Osobna strefa relaksu, w której będą mogli odpocząć w czasie przerwy w otoczeniu zieleni, pozwoli im zregenerować siły. Korzystny dla wzroku i samopoczucia pracowników będzie również atrakcyjny krajobraz za oknem. W zgodzie z biophilic design coraz częściej urządzane są także inne obiekty, takie jak hotele, restauracje, czy nawet niektóre szkoły.
Biophilic design project, zdj. Heatherwick
Dlaczego warto zdecydować się na biophiling design?
Wnętrza urządzone w myśl idei biophilic design bez wątpienia prezentują się atrakcyjnie. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Ciągła obecność natury znacznie poprawia samopoczucie przebywających w tego typu pomieszczeniach osób. Organizm jest dotleniony dzięki roślinom, a wzrok mniej się męczy w prawidłowo oświetlonym biurze. Przebywanie w otoczeniu roślin, naturalnych kolorów i materiałów poprawia również komfort psychiczny. Wszystko to sprawia, że biophilic design staje się popularniejsze, a kolejne osoby decydują się zaprosić naturę do swoich domów i biur
Czy Mies van der Rohe i inni klasycy modernizmu kryją przed nami jeszcze jakieś tajemnice? Co zapisali na marginesach swojej twórczości? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Beatriz Colomina w swojej najnowszej książce, Critical Spatial Practice 3. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies.
Jedną z form promocji prestiżowego Southern California Institute of Architecture są konstruowane od kilku lat na kampusie uczelni pawilony uświetniające koniec roku akademickiego. Fotografie, które dziś publikujemy przedstawiają zeszłoroczną realizację, która uświetniła 40-sto lecie uczelni. Za realizację pawilonu odpowiedzialne było studio Oyler Wu i grupa najlepszych studentów instytutu.
W Londynie ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu na projekt odbudowy Kryształowego Pałacu. Wśród sześciu wyróżnionych architektów znalazły się prawdziwe gwiazdy światowej architektury: Zaha Hahid i Richard Rogers. Oprócz nich w pierwszej szóstce znalazły się studia: David Chipperfield Architects, Grimshaw Architects, Haworth Tompkins oraz Marks Barfield Architects.
W całej Europie po epoce industrialnej pozostało mnóstwo obiektów, które adaptowane są na nowe cele. Tego typu posunięcia nie są już niczym niezwykłym, bowiem obiekty te utraciły swoje funkcje, jednak są nadal na tyle wartościowe, że można znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Hala na warszawskiej Woli zbudowana w latach 50. według przedwojennych projektów, doczekała się takiego scenariusza.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.