Biurowiec Nowogrodzka Square, czyli najlepszy budynek komercyjny Warszawy

Biurowiec Nowogrodzka Square, czyli najlepszy budynek komercyjny Warszawy

Biurowiec Nowogrodzka Square, źródło: mat. prasowe HRA architekci

Usytuowany na terenie dzielnicy Ochota Biurowiec Nowogrodzka Square został doceniony przez jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2019 za m.in. wzorowe wkomponowanie w zastane, zabytkowe otoczenie modernistycznej zabudowy. Budynek autorstwa HRA Architekci jest niewątpliwie jedną ze zgrabniejszych przestrzeni biurowych w stolicy.   

Doborowe towarzystwo

Rozsądny architekt rozpoczyna projektowanie nowej konstrukcji od zapoznania się z przestrzenią mającą bezpośrednio z nią sąsiadować. W wypadku położonego na rogu ulicy Nowogrodzkiej, przy Alejach Jerozolimskich 93 Biurowca Nowogrodzka Square architektura graniczących z nim obiektów okazała się kluczowa. Wojskowy Instytut Geograficzny (projekt: Antoni Dygat) oraz Związek Zawodowy Pracowników Samorządu Terytorialnego Rzeczpospolitej Polskiej (projekt: Bohdan Krzemieniewski, Leon Suzin) to modernistyczne budynki z tzw. historią, które podlegają ochronie konserwatorskiej. Dodatkowo ich charakterystyczne bryły definiują tę okolicę ścisłego centrum Warszawy.   

Biurowiec Nowogrodzka Square, źródło: mat. prasowe HRA architekci

Warto wspomnieć, że działka pod budowę biurowca była poprzednio odseparowaną od okolicy własnością Wojska Polskiego. Mieściła ona niezbyt estetyczne, częściowo jeszcze przedwojenne magazyny oraz drukarnię, które zostały wyburzone zgodnie z planem stołecznego zagospodarowania przestrzeni. Architekci ze studia HRA zastali obszar wąski i stosunkowo niewielki (4345 m²), niepozostawiający pola do twórczej interpretacji. Musieli odnieść się do już istniejącej, modernistycznej zabudowy oraz wkomponować swój budynek w ramy powojskowej działki. Tym bardziej należy docenić ich pracę oraz imponujący efekt końcowy w postaci nowoczesnego budynku, posiadającego dodatkowo atrakcyjną przestrzeń publiczną w postaci pasażu. Warto także pamiętać, że ograniczały ich zapisy planu miejscowego sporządzone przez profesora Andrzeja Kicińskiego. 

Komfortowy biurowiec

Budowa liczącego osiem kondygnacji Nowogrodzka Square ruszyła w listopadzie 2016 r. i potrwała niespełna dwa lata. Oficjalne zakończenie prac przypadło na czerwiec 2018 r. Projekt budynku powstał w latach 2013-15. Za tę potrzebną stolicy inwestycję odpowiedzialna jest spółka deweloperska Yareal Polska, zaś wzniesieniem biurowca zajęła się warszawska firma RD bud. 

Biurowiec Nowogrodzka Square (plan), źródło: mat. prasowe HRA architekci

Usytuowany nieopodal trzech pokaźnych biurowców (Prima Court, Nowogrodzka 62C, Swede Center) oraz Dworca Centralnego budynek oferuje 11 550 m² przestrzeni użytkowej (17 660 m² całkowitej). Jego kubatura to ok. 67 800 m³. Nowogrodzka Square mieści podziemną halę garażową, ponadto znajdziemy tu będące na światowym poziomie lobby oraz recepcję. Parter biurowca to przestrzeń handlowa, znajdują się tu sklepy wielu prestiżowych, zachodnich marek. Wszystkie biura mieszczące się w obiekcie utrzymane są w bardzo wysokim standardzie (klasa A), zaś na jego ostatniej kondygnacji ulokowano przestronny taras.  

Tradycyjną bryłę biurowca od HRA Architekci wyróżniają mocno zaznaczone podziały pionowe oraz rzucająca się w oczy jasna, onyksowa elewacja. Przyziemie zostało przeszklone, zastosowano także specjalne ramy z betonu architektonicznego. Nowogrodzka Square to budynek zdynamizowany, a przy tym wyważony i elegancki, przyciągający funkcjonalnym, łatwo dostępnym pasażem spajającym Aleje Jerozolimskie i ulicę Nowogrodzką, trakty absolutnie kluczowe dla funkcjonowania miasta. 

Architektom ze studia HRA gratulujemy przemyślanej i ożywczej realizacji w samym sercu trudnej architektonicznie Warszawy. Trzeba mieć nadzieję, że stopniowo, dzięki wspólnej pracy wielu biur i podmiotów związanych z budownictwem, mdły krajobraz centrum stolicy stopniowo zmieni się. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.