Drapacz chmur położony w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zaprojektowany przez przedsiębiorstwo architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill na zlecenie trzech gigantów: Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. Konstrukcja budynku nawiązuje do wzornictwa charakterystycznego dla islamskich świątyń oraz tzw. kwiatu pustyni.
Całkowita wysokość wieżowca wynosi 829,8 m, co od 2008 r. czyni go najwyższym budynkiem na świecie. Jednakże już w roku 2020, w Dubaju, ma nastąpić oficjalne otwarcie Dubai Creek Tower, który ma być o przeszło sto metrów wyższy od Burdż Chalify. Na ten sam rok zaplanowano także zakończenie budowy Jeddah Tower w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej (w budowie od 2013 r.). Planowa łączna wysokość budynku ma wynosić ponad 1000 m, co uczyni go najwyższą konstrukcją na świecie.
Budowa Burdż Chalify rozpoczęła się 6 stycznia 2004 r., pięć lat później, 1 października 2009 r. wykończono jego zewnętrze. Budynek został otwarty 4 stycznia 2010 r. jako część nowej inwestycji o nazwie Downtown Dubai. Wieżowiec został pierwotnie nazwany Burj Dubai na cześć prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa bin Zayeda Al Nahyana, ale ostatecznie nazwę tę przemianowano na Burdż Chalifa (Burj Khalifa), czyli Wieża Chalify.
Głównym architektem odpowiedzialnym za projekt Burdż Chalify został Adrian Smith, zaś na stanowisko głównego inżyniera budowlanego mianowano Billego Bakera. Wykonawcą projektu, który stylistycznie nawiązuje do tradycyjnej architektury islamskiej była firma Samsung C & T z Korei Południowej. Spiralny szkielet Burdż Chalify unosi się z płaskiego pustynnego podłoża z każdym metrem zmniejszając swój przekrój poprzeczny. Do centralnego rdzenia dołączone są trzy ramiona, zaś na szczycie budynku rdzeń płynnie przechodzi w 244 metrową iglicę.
Budynek opiera się na żelbetonowym szkielecie, który pokrywa ponad 26 000 szklanych paneli odblaskowych i aluminiowych. Szkło zapewnia wydajność słoneczną i cieplną, a także chroni przed intensywnym pustynnym słońcem oraz silnymi wiatrami.
W czerwcu 2010 r. Burdż Chalifa otrzymał nagrodę dla "Najwyższego budynku na Bliskim Wschodzie i Afryce.". W dniu 28 września 2010 r. wieżowiec został okrzyknięty najlepszym projektem roku w konkursie Middle East Architect Awards 2010. Krytycy zgodnie uznali budynek za przełomowy dla architektury wysokościowców na całym świecie.
Wiele młodych rodzin marzy o własnym domu. Jednak realizacja tego marzenia wcale nie jest łatwa, przede wszystkim z uwagi na ogromne obciążenie finansowe. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że urządzając dom można teraz sięgać po produkty w jakości premium bez obaw, że wyrwie to ogromną dziurę w budżecie domowym.
Taki już chyba los historii polskiej architektury nowoczesnej, że opisywać ją będzie trzeba opierając się na fotografiach efemerycznych realizacji, albo na projektach budynków nigdy niezrealizowanych. Po Oskarze Hansenie i Jerzym Sołtanie, jednych z najwybitniejszych architektów ubiegłego stulecia, pozostały raczej sterty genialnych projektów, niż ikoniczne realizacje. Podobnie po głośnym artdecowskim pawilonie na paryską wystawę wzornictwa z 1925, dysponujemy tylko plikiem archiwalnych zdjęć.
Czy hala produkcyjna musi straszyć szarym barakiem? Nie musi. Tym bardziej jeśli połączona jest z zespołem nowoczesnych laboratoriów, a znajduje się w południowej Hiszpanii. Projekt Centrum Rozwoju w Granadzie wyszedł z pracowni absolwenta madryckiej politechniki Ramóna Fernández-Alonsa i chociaż ma znikome szanse, aby trafić kiedyś do podręczników historii architektury, wydaje się realizacją reprezentatywną dla hiszpańskiego budownictwa lat 2000.
Przy ulicy Mostowej w Bydgoszczy przez długi czas rodziła się koncepcja nowej zabudowy. Stojący w tym miejscu od 60 lat pawilon Kaskada pod koniec 2011 roku został zburzony. Pierwotna koncepcja projektu pracowni Bulanda i Mucha zakładała uzupełnienie zabudowy, niemniej jednak nie doczekała się swojej realizacji. Na budowę nowej wizji, przygotowanej przez Macieja Gajownika i Szymona Muszyńskiego z biura GM Architekci inwestor otrzymał pozwolenie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.