Bydgoszcz - jeden budynek, wiele zmian

Bydgoszcz - jeden budynek, wiele zmian

Przy ulicy Mostowej w Bydgoszczy przez długi czas rodziła się koncepcja nowej zabudowy. Stojący w tym miejscu od 60 lat pawilon Kaskada pod koniec 2011 roku został zburzony. Pierwotna koncepcja projektu pracowni Bulanda i Mucha zakładała uzupełnienie zabudowy, niemniej jednak nie doczekała się swojej realizacji. Na budowę nowej wizji, przygotowanej przez Macieja Gajownika i Szymona Muszyńskiego z biura GM Architekci inwestor otrzymał pozwolenie.

Zespół trzech budowli, który ma stanąć przy ulicy Mostowej ma odtworzyć dawny bieg ulicy Jatki, łączącej Rynek z ulicą Grodzką. Uzupełniona ma zostać brakująca pierzeja. Ulica Jatki – według projektu – ma stać się eleganckim i przeszklonym pasażem handlowo-restauracyjnym. Trzypiętrowy budynek posiadać ma cztery kondygnacje. Dolne zajęte zostaną przez sklepy i lokale usługowe, natomiast górne przez biura. Jak mówił w jednym z wywiadów Maciej Gajownik: „Projekt nie jest stricte współczesny, ale też nie jest wyjęty z XIX wieku, bo nie żyjemy w tym czasie. W efekcie mamy projekt, który jest dużym ukłonem w stronę tego, co było i co otacza to miejsce”.

mostowa

Na przypominających gabarytami historyczne kamienice elewacjach trzech segmentów pojawią się kamień, blacha i szkło. Środkowa „kamienica” zostanie najbardziej przeszklona. Podobnie przeszklenie posiadać będzie dominanta całego kompleksu, czyli wysoki narożnik, który pojawi się w miejscu zwężenia ulicy Mostowej. Cały projekt powstaje pod nadzorem konserwatora zabytków. Ostatecznie architekci zdecydowali się na formy zachowawcze, proste i kształtami przypominające styl dawnej zabudowy. Charakteru kamienicy, który będzie pasował do historycznej zabudowy bydgoskiej Starówki dodadzą zgeometryzowane bryły, profilowane gzymsy i ramy okienne oraz rytmiczne podziały. Konserwator zabytków szczególnie docenił pomysł odtworzenia ulicy Jatki, która ma stać się „klimatycznym zakątkiem”.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.