Centrum Praskie Koneser. Wzorowa rewitalizacja

Centrum Praskie Koneser. Wzorowa rewitalizacja

Centrum Praskie Koneser, źródło: juvenes.com.pl

Centrum Praskie Koneser jest owocem współpracy inwestorów, architektów oraz konserwatorów zabytków. Ten wyjątkowy kompleks usytuowany na warszawskiej Pradze w grudniu 2019 r. został wyróżniony Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Miasta Warszawy za "Najlepszą rewitalizację". 

Czasochłonna realizacja 

Autorem kompleksowego projektu przebudowy byłej fabryki Wytwórni Wódek „Koneser” jest warszawskie biuro Juvenes-Projekt. W przypadku tak złożonej rewitalizacji do współpracy zaproszono również architektów z kilku innych pracowni (m.in. Are i Bulanda & Mucha Architekci) oraz konserwatora zabytków. Ideą przedsięwzięcia było zachowanie zabytkowych budynków rozlokowanych na 5 hektarowym terenie przy jednoczesnym nadaniu im nowego, nowoczesnego i funkcjonalnego wymiaru. Ta fuzja XIX-wiecznych, pofabrycznych obiektów z całkowicie nowymi bryłami i co najważniejsze - nadanie całości spójnego konstrukcyjnie charakteru okazało się procesem czasochłonnym.  Projekt Centrum był gotowy już w 2014 r., zaś koniec prac budowlanych przypadł na 2019 r.   

Centrum Praskie Koneser, Hotel Moxy, źródło: juvenes.com.pl

Kluczowym dla powodzenia tej kosztownej inwestycji okazała się współpraca architektów z konserwatorem zabytków, który wymagał przede wszystkim zachowania w całości zabytkowej zabudowy oraz odtworzenia i  wyeksponowania niektórych jej części, tak żeby podkreślić jej historyczny charakter. Warto zaznaczyć, że cały ten teren widniał w rejestrze zabytków, co znacząco zawęziło ekspresję twórczą projektantów. Każdy z nowych budynków zaproponowanych przez zespół Juvenes-Projekt musiał otrzymać zgodzę konserwatora. Jedynie centrum konferencyjne uwolniono od architektonicznych rygorów, nakazujących ścisły dialog nowoczesnych brył z duchem starych obiektów należących niegdyś do fabryki wódki. Po długich negocjacjach obie strony doszły do satysfakcjonującego kompromisu.

Centrum Praskie Koneser, Koneser Campus Warsaw, źródło: juvenes.com.pl

Miasto w mieście

Imponujących rozmiarów kompleks, będący w rzeczywistości odrębnym miasteczkiem oferuje wszystko, czego współczesny człowiek potrzebuje do życia. Znajdziemy tu m.in. kawiarnie i restauracje, galerie handlowe, budynki biurowe oraz mieszkalne, przestrzeń rekreacyjną oraz kino. Wszystko to utrzymane jest w jednym, modernistycznym tonie. Królujące konstrukcje postindustrialnej wzbogacono o centralny plac oraz obszerne parkingi podziemne. Nie zapomniano także o przeszłości miejsca - przebywając na ternie "Konesera" możemy odwiedzić Muzeum Polskiej Wódki. 

Centrum Praskie Koneser, Budynek Dyrekcji i Kordegarda, źródło: juvenes.com.pl

Usytuowany na osi ul. Ząbkowska – Białostocka – Markowska – Nieporęcka, "Koneser" to zastygłe morze czerwonej cegły i włóknocementu, surowe bryły budynków ocieplone skrzynkowymi oknami przenoszą nas w czasie. Będąc w stolicy warto odwiedzić to miejsce, nieprzypadkowo docenione przez jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta Miasta Warszawy. Zapraszamy!  

Centrum Praskie Koneser, Budynek usługowy oraz centrum wystawiennicze,
źródło: juvenes.com.pl

Inwestor: BBI Development NFI S.A., Liebrecht & wooD
Projektanci: Juvenes-Projekt, Krzysztof Tyszkiewicz, Krzysztof Matwiejuk
Powierzchnia handlowa: ok. 28 000 m2, Powierzchnia biurowa: ok. 25 500 m2

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.