Flatiron Building
W historii wznoszenia wysokościowców Flatiron Building stanowi wciąż istotny punkt odniesienia dla miłośników architektury.
BXBstudio Bogusława Barnasia nie zwalnia tempa. Po niezwykle udanych projektach Domu Symbiotycznego oraz Polskiej Zagrody zespół architektów zabiera nas w polskie Góry, gdzie powstać ma Dom z prywatnym Giewontem.
Dom z prywatnym Giewontem ma liczyć 327 m² powierzchni i będzie usytuowany na widokowej działce w Kościelisku, malowniczej podhalańskiej wsi. Tak jak w przypadku Domu Symbiotycznego oraz Polskiej Zagrody tworząc ten projekt architekci z BXBstudio starali się połączyć najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z architekturą charakterystyczną dla zastanej "na miejscu" lokalnej zabudowy.
Budynek będzie więc owocem interpretacji niepowtarzalnego krajobrazu Tatr oraz odzwierciedleniem szlaku wiodącego na najsłynniejszy polski szczyt - Giewont. W strukturze Domu z prywatnym Giewontem twórcy chcieli zobrazować proces jakim jest wędrówka po jasno wytyczonym szlaku.
W segmencie parterowym budynku, obok przestronnego holu mieścić się będzie spa oferujące widok na panoramę Tatr. Również z usytuowanej na piętrze części dziennej będziemy mogli podziwiać uroki górskiego krajobrazu. Dzięki dużej, całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej majaczący w oddali Giewont ma wedrzeć się do wnętrza domu, stając się jego nieodzownym elementem. Efekt nieprzerwanej obecności góry ma dodatkowo wzmocnić specjalna kładka, poprzez którą, w dowolnym momencie, będziemy mogli przenieść się na platformę widokową, usytuowaną w najwyższym punkcie obiektu.
Kierując się szacunkiem do tradycji, architekci z BXBstudio zaproponowali lekką bryłę nawiązującą kształtem do drewnianej, lokalnej zabudowy. Dzięki fakturze oraz barwie budynek ma wtopić się w osnowę ośnieżonych, nieregularnych i monumentalnych szczytów. Dlatego jego dach pokryje grafitowa blacha, fasadę - specjalne ażurowe panele poprzecinane licznymi przeszkleniami. Całość konstrukcji ma nawiązywać do charakteru schronisk górskich.
Ten schludny projekt (2018-2019 r.) obejmuje także ogród wykonany głównie ze skał oraz kosodrzewiny. Dodatkowo twórcy zrezygnowali z ogradzania posesji, co jeszcze bardziej pozwoli jej spoić się z surowym otoczeniem.
Architektom z BXBstudio gratulujemy kolejnego wartościowego projektu!
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Mateusz Zima, Michał Kiercz, Jakub Dunal, Edyta Ptasznik
Lokalizacja: Kościelisko, Polska
Powierzchnia: 327 m2
Data: 2018-2019
Status: Pozwolenie na budowę
W historii wznoszenia wysokościowców Flatiron Building stanowi wciąż istotny punkt odniesienia dla miłośników architektury.
Projekt pracowni Rafaela de La-Hoz to odpowiedź konkursowa na opracowanie ciekawej przestrzeni na terenie Arabii Saudyjskiej. Wyznacznikiem miała być naturalna i ekologiczna oaza, która służyć będzie jako centrum kulturalne.
Do 15 lipca trwa nabór do trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA. Dwie poprzednie pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu futuwawa.pl ponad 400 projektów dla Warszawy przyszłości z zakresu architektury, urbanistyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała w ten sposób strefa niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale i poddać je dyskusji.
Amsterdam jest jednym z najchętniej obieranych kierunków weekendowych wypadów w Europie. Nic dziwnego, skoro w jednym mieście można znaleźć malownicze kanały, wszechobecne rowery, dużo zieleni oraz inspirującą architekturę. Przy okazji wizyty w Wenecji Północy warto poznać twórczość Szkoły Amsterdamskiej, która od lat 20. XX wieku zmieniała oblicze miasta na bardziej ekspresyjne, rozwiązując w oryginalny (i skuteczny!) sposób palące problemy mieszkaniowe holenderskich robotników.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.