Dom z prywatnym Giewontem od BXBstudio

Dom z prywatnym Giewontem od BXBstudio

Dom z prywatnym Giewontem, wizualizacja, źródło: mat. prasowe

BXBstudio Bogusława Barnasia nie zwalnia tempa. Po niezwykle udanych projektach Domu Symbiotycznego oraz Polskiej Zagrody zespół architektów zabiera nas w polskie Góry, gdzie powstać ma Dom z prywatnym Giewontem. 

Dom jako droga na szczyt

Dom z prywatnym Giewontem ma liczyć 327 m² powierzchni i będzie usytuowany na widokowej działce w Kościelisku, malowniczej podhalańskiej wsi. Tak jak w przypadku Domu Symbiotycznego oraz Polskiej Zagrody tworząc ten projekt architekci z BXBstudio starali się połączyć najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z architekturą charakterystyczną dla zastanej "na miejscu" lokalnej zabudowy.

Budynek będzie więc owocem interpretacji niepowtarzalnego krajobrazu Tatr oraz odzwierciedleniem szlaku wiodącego na najsłynniejszy polski szczyt - Giewont. W strukturze Domu z prywatnym Giewontem twórcy chcieli zobrazować proces jakim jest wędrówka po jasno wytyczonym szlaku.   

Dom z prywatnym Giewontem, wizualizacja, źródło: mat. prasowe

W segmencie parterowym budynku, obok przestronnego holu mieścić się będzie spa oferujące widok na panoramę Tatr. Również z usytuowanej na piętrze części dziennej będziemy mogli podziwiać uroki górskiego krajobrazu. Dzięki dużej, całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej majaczący w oddali Giewont ma wedrzeć się do wnętrza domu, stając się jego nieodzownym elementem. Efekt nieprzerwanej obecności góry ma dodatkowo wzmocnić specjalna kładka, poprzez którą, w dowolnym momencie, będziemy mogli przenieść się na platformę widokową, usytuowaną w najwyższym punkcie obiektu. 

Dom z prywatnym Giewontem, idea, źródło: mat. prasowe

Kierując się szacunkiem do tradycji, architekci z BXBstudio zaproponowali lekką bryłę nawiązującą kształtem do drewnianej, lokalnej zabudowy. Dzięki fakturze oraz barwie budynek ma wtopić się w osnowę ośnieżonych, nieregularnych i monumentalnych szczytów. Dlatego jego dach pokryje grafitowa blacha, fasadę - specjalne ażurowe panele poprzecinane licznymi przeszkleniami. Całość konstrukcji ma nawiązywać do charakteru schronisk górskich. 

Dom z prywatnym Giewontem, plan, źródło: mat. prasowe

Ten schludny projekt (2018-2019 r.) obejmuje także ogród wykonany głównie ze skał oraz kosodrzewiny. Dodatkowo twórcy zrezygnowali z ogradzania posesji, co jeszcze bardziej pozwoli jej spoić się z surowym otoczeniem.     

Architektom z BXBstudio gratulujemy kolejnego wartościowego projektu!      

Dom z prywatnym Giewontem, wnętrze, źródło: mat. prasowe

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Mateusz Zima, Michał Kiercz, Jakub Dunal, Edyta Ptasznik

Lokalizacja: Kościelisko, Polska

Powierzchnia: 327 m2

Data: 2018-2019

Status: Pozwolenie na budowę

Dom z prywatnym Giewontem, makieta, źródło: mat. prasowe

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.