Oaza kultury - stolica kultury islamskiej

Oaza kultury - stolica kultury islamskiej

Projekt pracowni Rafaela de La-Hoz to odpowiedź konkursowa na opracowanie ciekawej przestrzeni na terenie Arabii Saudyjskiej. Wyznacznikiem miała być naturalna i ekologiczna oaza, która służyć będzie jako centrum kulturalne.

Na uwagę zasługuje fakt, że Al-Madinah Al-Munawwarah zostało uznane za drugie najbardziej święte miejsce w Arabii Saudyjskiej, a jednocześnie nazwano je stolicą kultury islamskiej.

Projektanci z pracowni Rafaela de La-Hoza zdecydowali, że obiekt swoją architekturą będzie podkreślał silne znaczenie islamskiego krajobrazu. Dach o bardzo miękkim kształcie pokryty jest wzorem inspirowanym kartami świętej księgi Koranu. Sama konstrukcja budynku bardzo silnie odnosi się do tradycji Islamu i odzwierciedla przesłania zawarte w księdze. Ażurowy dach oprócz funkcji dekoracyjnych, ma także za zadanie zacienianie sąsiadujących z budynkiem obszarów. Dzięki temu rozwiązaniu tereny te mogą zostać zagospodarowane przez zieleń. W zagospodarowaniu działki wykorzystano duże nawierzchnie wody oraz wysokie drzewa palmowe.

Pustynny krajobraz tego miejsca doskonale koreluje z bryłą budynku. Całość tworzy element krajobrazu spójny nie tylko z krajobrazem, ale i całą tworzącą go kulturą.

Centrum Kultury Islamskiej, projekt i wizualizacja: Rafael de La-Hoz Lokalizacja: Madinah Al-Munawarah, Arabia Saudyjska.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.