Projekt pracowni Rafaela de La-Hoz to odpowiedź konkursowa na opracowanie ciekawej przestrzeni na terenie Arabii Saudyjskiej. Wyznacznikiem miała być naturalna i ekologiczna oaza, która służyć będzie jako centrum kulturalne.
Na uwagę zasługuje fakt, że Al-Madinah Al-Munawwarah zostało uznane za drugie najbardziej święte miejsce w Arabii Saudyjskiej, a jednocześnie nazwano je stolicą kultury islamskiej.
Projektanci z pracowni Rafaela de La-Hoza zdecydowali, że obiekt swoją architekturą będzie podkreślał silne znaczenie islamskiego krajobrazu. Dach o bardzo miękkim kształcie pokryty jest wzorem inspirowanym kartami świętej księgi Koranu. Sama konstrukcja budynku bardzo silnie odnosi się do tradycji Islamu i odzwierciedla przesłania zawarte w księdze. Ażurowy dach oprócz funkcji dekoracyjnych, ma także za zadanie zacienianie sąsiadujących z budynkiem obszarów. Dzięki temu rozwiązaniu tereny te mogą zostać zagospodarowane przez zieleń. W zagospodarowaniu działki wykorzystano duże nawierzchnie wody oraz wysokie drzewa palmowe.
Pustynny krajobraz tego miejsca doskonale koreluje z bryłą budynku. Całość tworzy element krajobrazu spójny nie tylko z krajobrazem, ale i całą tworzącą go kulturą.
Centrum Kultury Islamskiej, projekt i wizualizacja: Rafael de La-Hoz Lokalizacja: Madinah Al-Munawarah, Arabia Saudyjska.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.