Dzikość natury w samym centrum miasta — sprawdź, czym charakteryzuje się styl Urban Jungle i jak zaprosić go do swojego wnętrza!
Niegdyś termin „miejska dżungla” kojarzony był z bardzo szybką urbanizacją, co często prowadziło do minimalizowania terenów zielonych, na rzecz betonowych parkingów i inwestycji deweloperskich. Gdy światem zawładnął minimalizm, a surowe przestrzenie loftowe na nowo zdefiniowały elegancję, pojęcie urban jungle zaczęło powoli nabierać nowego znaczenia. Miejska dżungla ze swojej betonowej formy zaczęła przeistaczać się w zielone lasy tropikalne. Czym jest styl urban jungle dzisiaj? Poznaj jeden z najmodniejszych wystrojów wnętrz i daj się oczarować!
Urban jungle we wnętrzach — co to za styl?
Styl urban jungle stanowi kolejny zwrot w architekturze i wystroju wnętrz, będący naturalnym następstwem przesytu niekiedy przesadnym, wręcz sterylnym minimalizmem. Puste przestrzenie bez wyrazu, jednokolorowe ściany i meble wzbogacone o uniwersalne dodatki pozbawione funkcjonalności, ustąpiły miejsca żywym kolorom, przyciągającym spojrzenia ozdobom oraz charakterystycznej, bujnej roślinności.
Styl urban jungle stanowi połączenie tego, co najlepsze w nowoczesnych wystrojach wnętrz — otwartych przestrzeni, charakterystycznej surowości dużego miasta i odprężającego powrotu do natury, za którym najbardziej tęsknimy. Naturalne wnętrze w ostatnich latach zyskało tak wielką popularność, że jego namiastkę możemy zauważyć również w przestrzeniach urządzonych w wielu innych stylach — od powracającego do łask vintage, przez wiecznie modny styl eklektyczny, czy w końcu na boho i surowym industrialu kończąc.
Klimat urban jungle to nie tylko soczyście zielone rośliny w mieszkaniu, czy na balkonie. Do swojego wnętrza możemy zaprosić go na wiele sposobów. Doskonałą bazą są oczywiście intensywne kolory takie jak butelkowa zieleń, bordo, a nawet złoty, naturalne materiały w postaci wikliny, czy drewna, a także jak przystało na miejską dżunglę również beton.
Bądź bliżej natury na co dzień — magiczna moc roślin
Rośliny we wnętrzu nie tylko bardzo estetycznie wyglądają, ale również sprzyjają wypoczynkowi, obniżają poziom stresu i pobudzają kreatywność. Obecność roślin doskonale wpływa również na jakość powietrza, przyczyniając się do ogólnej poprawy naszego stanu zdrowia. Urban jungle charakteryzuje się w szczególności roślinnością egzotyczną. Znajdziemy tam między innymi monstery, palmy i paprocie, a także sukulenty, aloes i kaktusy.
Jak zaaranżować wnętrza pełne natury?
Urban jungle swoim stylem silnie nawiązuje do dzikości natury, dlatego w tak urządzonych wnętrzach znajdziemy nie tylko bujną roślinność, ale również naturalne materiały takie jak drewno, wiklina, plecionki ze sznurka, len, bawełna czy nawet liście palmowe. Podczas aranżacji swojej domowej dżungli warto sięgnąć po wzorzyste detale obfitujące w dziką roślinność. Poduszki, zasłony, obrazy i inne dodatki dopełnią przestrzeń, sprawiając, że będzie ona wyglądała bogato, jednak bez efektu przesytu.
Dżungla, która podbiła serce wielkiego miasta — urban jungle to wyjątkowy styl łączący w sobie to, co najlepsze w przestronnych, nowoczesnych aranżacjach i dzikiej, nieokiełznanej naturze. Wprowadzając go do swojego mieszkania poczujesz niesamowitą moc roślin, odświeżysz powietrze, jak i zadbasz o spokój i niwelowanie stresu, warto zatem wziąć to pod uwagę podczas kompozycji swoich czterech ścian.
Tradycja budowania przez studentów szkół architektonicznych tymczasowych pawilonów zdobiących teren kampusu, choć rdzennie amerykańska, od kilku lat znajduje płodny grunt również w Europie. Pawilony to nie tylko możliwość zrealizowania własnego projektu, ale przede wszystkim laboratorium form artystycznych i poligon wdrażania unikalnych technologicznych rozwiązań. Oczywiście pawilony to również rodzaj architektonicznego kaprysu i nie każdą uczelnię stać na wygospodarowanie stosownego budżetu. Uniwersytet w Stuttgarcie nie należy jednak do najbiedniejszych.
Odysei Hotelu Cracovia ciąg dalszy. Tym razem krakowskim dyskusjom towarzyszą jednak szczególnie ponure nastroje. Trwające już kilka lat zakusy dewelopera na zmianę formy budynku doprowadziły wreszcie do zmiany zapisu o ochronie budynku jaki figurował w projekcie planu miejscowego.
Wydawać by się mogło, że we współczesnej architekturze hasło „osiedle robotnicze” trąci myszką. Chilijski Elemental dostarcza jednak dowodów, że to co w Europie wydaje się problemem z lamusa, w innych częściach globu nadal traktowane jest z rozmachem i fantazją godną klasyków awangardy.
Jelenia Góra ogłosiła konkurs na projekt przedstawiający koncepcję wprowadzenia ładu architektonicznego. Jest to skutek międzynarodowego przedsięwzięcia MOVI – CITIES. Projekt ten finansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.