Forest House, czyli wnętrze naturalne
Dzikość natury w samym centrum miasta — sprawdź, czym charakteryzuje się styl Urban Jungle i jak zaprosić go do swojego wnętrza!
Według jury niedawno rozstrzygniętego konkursu Property Design Awards 2020 Hampton by Hilton Kalisz to najlepsza polska "Bryła - hotel" w 2019 r. Co wyróżnia ten wchodzący w skład kompleksu Calisa One budynek autorstwa biura projektowego MODO Architektura?
Hampton by Hilton Kalisz to część pokaźnych rozmiarów kompleksu biznesowego Calisa One, który usytuowany jest na terenie zabytkowej fabryki fortepianów i pianin. Przez ponad 130 lat była ona przemysłową wizytówką miasta, a po jej zamknięciu - istniejący zespół budynków produkcyjnych wpisano do rejestru zabytków.
Niszczejącą fabryką Calisia zainteresowała się firma ANTCZAK Investments, która w październiku 2015 r. nabyła usytuowaną w centrum Kalisza działkę (4 217 m² powierzchni) wraz z zabudową (2 191 m² powierzchni). Inwestor postanowił zrewitalizować zdewastowane i opuszczone konstrukcje, zmieniając je w nowoczesny kompleks hotelowo-biurowy.
Przygotowanie projektu inwestycji powierzono architektom z poznańskiego MODO Architektura, którzy zaproponowali renowację oraz przebudowę uszkodzonych segmentów najstarszej części fabryki, gdzie ostatecznie powstała powierzchnia biurowa klasy A. Znajdują się tu m.in. Lux Med, Europejski Fundusz Leasingowy oraz ANTCZAK Residential.
Do odrestaurowanego zabytkowego fragmentu dobudowano zupełnie nowy budynek. To właśnie w nim mieści się, oferujący 91 pokoi, hotel Hampton by Hilton.
Co istotne kubatura, forma oraz układ zabytkowej części kompleksu nie uległy zmianie. Architekci zachowali główną bryłę usytuowaną przy ulicy Złotej. Dodatkowo, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, odrestaurowano zabytkową elewację. Przy pomocy cegły każdy jej detal został dokładnie odtworzony. Wszystko po to, żeby uchwycić industrialnego ducha kaliskiej fabryki. Oczywiście celem nadrzędnym tych czasochłonnych prac było dostosowanie wszystkich budynków do nowych roli i funkcji.
W podobny sposób projektanci ze studia MODO postąpili z dobudowaną częścią hotelową. Poprzez odpowiedni podział rytmów na elewacji oraz kształt otworów okiennych nawiązali oni bezpośrednio do zastanego zespołu pofabrycznych konstrukcji. Ta historyczna korespondencja miała na celu wtopienie nowego obiektu w istniejący kompleks. Nie była ona jednak bezrefleksyjną, mechaniczną czynnością - dla kontrastu z zabytkową tkanką zastosowano nowoczesne materiały elewacyjne, a dzięki szklanemu holowi łączącemu część zabytkową (biurową) z tą nowoczesną (hotelową), budynek Hampton by Hilton Kalisz stał się eleganckim wehikułem czasu.
Magii otwartej pod koniec czerwca 2019 r. Calisii One dodaje ulokowany pomiędzy hotelem, częścią biurową oraz pasażem, tętniący życiem dziedziniec mieszczący kawiarenki oraz restauracje. Jednak to wyjątkowe wnętrze Hiltona przyciąga i hipnotyzuje. Na jego, charakterystyczny dla liczącej już ponad sto lat marki, wysoki standard składa się 91 pokoi różnej klasy (Twin, Flex, Standard). W każdym z nich znajdziemy dobrej jakości materace, nowoczesny telewizor, solidne biurko oraz specjalny prysznic walk-in. W ofercie figurują również pokoje przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Dla gości hotelowych przygotowano wiele udogodnień i atrakcji. Są to m.in. strefa wypoczynkowa, restauracyjna, biznesowa, centrum fitness, sala konferencyjna. Dodatkowo nieopodal hotelu, ale wciąż na terenie całego kompleksu usytuowany jest kameralny klub muzyczny oraz PROHAB Health Club, oferujący basen, SPA i saunę fińską.
Prawdziwą ozdobą Calisii One jest zabytkowy fortepian wprost z fabryki A. Fibigera, który po odrestaurowaniu umieszczony został nieopodal głównego wejścia. Jego obecność potęguje wrażenie elitarności i ekskluzywności całego obiektu.
Architektom z MODO Architektura gratulujemy nagrody i czekam na kolejne udane realizacje. Tymczasem zapraszamy Was do odwiedzenia strony poznańskiego studia.
Dzikość natury w samym centrum miasta — sprawdź, czym charakteryzuje się styl Urban Jungle i jak zaprosić go do swojego wnętrza!
Pracownie, projekty, realizacje. Godziny spędzone nad kartką papieru i przed ekranem. Trudne negocjacje z inwestorem, zmagania z zawiłym prawem budowlanym. Wreszcie: kolejne budynki, posesje, domki letniskowe, przestrzenie publiczne. Co jakiś czas: prezentacje, targi, gale. Z perspektywy laika kwestie niezbyt interesujące. Żeby ożywić hermetyczną dziedzinę jaką jest architektura, co jakiś czas kilku entuzjastów betonu i szkła wpada na pomysł stworzenia przestrzeni, dzięki której każdy z nas może zbliżyć się do surowych konstrukcji i dostrzec w nich człowieka i jego - bardzo często - pasjonujące historie. Taką funkcje ma pełnić "Muzeum szklanych domów", które przez jurorów kolejnej już edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy zostało uznane za "Najlepsze Wydarzenie Architektoniczne" stolicy w 2018 r.
Tymczasowa instalacja, która znalazła się na Festiwalu Miłości w Londynie została zlecona przez londyńskie Soutbank Centre. Realizacją owej instalacji zajęli się Morag Myerscough i Luke Morgan.
Amsterdam jest jednym z najchętniej obieranych kierunków weekendowych wypadów w Europie. Nic dziwnego, skoro w jednym mieście można znaleźć malownicze kanały, wszechobecne rowery, dużo zieleni oraz inspirującą architekturę. Przy okazji wizyty w Wenecji Północy warto poznać twórczość Szkoły Amsterdamskiej, która od lat 20. XX wieku zmieniała oblicze miasta na bardziej ekspresyjne, rozwiązując w oryginalny (i skuteczny!) sposób palące problemy mieszkaniowe holenderskich robotników.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.