Domy na skraju klifu. Bolder Star Lodges
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Państwowe Muzeum na Majdanku ogłosiło konkurs na projekt rozbudowy Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum oraz rewitalizacji istniejącego budynku.
Państwowe Muzeum na Majdanku jest jednym z największych ośrodków w Polsce, które zachowują pamięć o zamordowanych w obozach koncentracyjnych Żydach i Polakach. Zwiedzający Majdanek mogą na własne oczy zobaczyć zachowane budynki dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, a także stałe i czasowe wystawy, które przedstawiają niezwykle trudną i brutalną codzienność więźniów.
Po wielu latach funkcjonowania budynek Centrum Zwiedzających doczeka się gruntownej renowacji, która pozwoli obejrzeć eksponaty Muzeum większej liczbie osób i podnieść jakość doświadczeń zwiedzających. Jednym z głównych założeń nowego projektu Centrum Zwiedzających jest zwiększenie dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami i trudnościami w poruszaniu się.
„Cel Konkursu stanowi uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennymi funkcjonalno–użytkowym koncepcji rozbudowy budynku Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku wraz z zagospodarowaniem terenu, w obszarze wskazanym w Załączniku nr 10. Zadaniem Konkursu jest wyłonienie, poprzez weryfikację i ocenę zgodnie z zasadami Regulaminu Konkursu najlepszej koncepcji na opracowanie Dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację Inwestycji. Uczestnik Konkursu, którego pracę Sąd Konkursowy uzna za najlepszą, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie Dokumentacji projektowej będącej uszczegółowieniem pracy konkursowej. Przedmiotem Konkursu jest opracowanie i przedstawienie koncepcji konkursowej rozwiązań projektowych rozbudowy Centrum Obsługi Zwiedzających oraz przebudowy i aranżacji istniejącego budynku w niezbędnym zakresie - zgodnie z wymogami i na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie Konkursu” – czytamy w ogłoszeniu.
Zgłoszenia do konkursu można składać do 26.08.2022 r. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Nominacja do nagrody im. Miesa van der Rohe w 2013 to tylko jedno z szeregu prestiżowych wyróżnień, które uzyskało Centrum Kształcenia Nauczycieli z Granady. Autorzy projektu ze studia Ramóna Fernández-Alonso mogą śmiało pękać z dumy. Statuetki idą bowiem w parze z manifestowanym przez użytkowników i mieszkańców miasta zadowoleniem.
Tegoroczne weneckie Biennale ma dotyczyć relacji pomiędzy ponadnarodową nowoczesnością a tradycjami regionalnymi. Temat, stanowiący już od kilku lat oś debaty środowisk architektonicznych wydaje się mieć tradycję tak starą, tak kategoria architektury narodowej i stylów narodowych. Pytania: czy należy konserwować formy lokalne, czy trzeba jednak iść do przodu, nie oglądając się za siebie, nie są niczym nowym. Twórców żyjący pod koniec XIX wieku nękały podobne dylematy.
Amerykańskie miasta to nie tylko wieżowce, monumentalne budynki i przedmieścia z domami jednorodzinnymi. Najlepszym tego przykładem jest Waszyngton, wolny od wszelkich wysokościowców, pełen klasycznych budynków, kamienic, placów i zabytków. Waszyngton uznawany jest za najbardziej europejskie miasto Ameryki, ale i to może się niedługo zmienić.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.