Domy na skraju klifu. Bolder Star Lodges
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Nominacja do nagrody im. Miesa van der Rohe w 2013 to tylko jedno z szeregu prestiżowych wyróżnień, które uzyskało Centrum Kształcenia Nauczycieli z Granady. Autorzy projektu ze studia Ramóna Fernández-Alonso mogą śmiało pękać z dumy. Statuetki idą bowiem w parze z manifestowanym przez użytkowników i mieszkańców miasta zadowoleniem.
Pomysł na budynek był prosty. Architekci skupili się na problemie dostarczenia maksymalnej ilości łagodnego światła. Zamiast fasadowych okien zastosowano regularne przeszklone przecięcia bryły w poprzek. Uzyskaną dzięki takiemu zabiegowi płaszczyznę fasady pokryto charakterystyczną ceramiczną okładziną.
Budynek składa się z pięciu poziomów: dwa z nich to podziemny parking na 300 samochodów, trzy pozostałe poziomy przeznaczono na przestrzenie funkcjonalne:
– Hall, kawiarnię, bibliotekę, sale gimnastyczne i konferencyjne
– Sale zajęciowe
– Biura i pomieszczenia administracyjne
W gmachu, współfinansowanym przez arcybiskupa Granady, umieszczono również kaplicę z niezależnym wejściem.
Fotografie dzięki uprzejmości studia Ramóna Fernández-Alonso.
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
BXBstudio to jedno z niewielu polskich biur architektonicznych, które od początku swojego istnienia kieruje się ściśle określoną filozofią. Zespół pod kierownictwem Bogusława Barnasia specjalizuje się w realizacjach łączących nowoczesne, proekologiczne rozwiązania z tymi silnie zakorzenionymi w tradycji. Owocem takiej fuzji jest Polska Zagroda, najnowszy projekt studia.
The Hill House zaprojektowany i zbudowany w latach 1902 – 1904 przez małżeństwo Charlesa i Margaret Mackintosh'ów, jest jednym z najsłynniejszych i najoryginalniejszych budynków znajdujących się w Szkocji. Usytuowany jest na wzgórzu, nad rzeką Clyde w Helensburghu.
Do Europy dotarła wreszcie głośna wystawa „Architektura w mundurze. Projektować i budować w czasie II Wojny Światowej [Architecture en uniforme. Projeter et construire pour la Seconde Guerre Mondiale]. Ekspozycja będzie gościć w paryskim Cité de l ‚architecture aż do początku września, co oznacza, że w trakcie wakacji ma szanse zobaczyć ją rzesza zwiedzających. Nie bez przyczyny muzealnicy zdecydowali się poświęcić wystawie badającej konsekwencje jakie miały dla budownictwa mroczne lata 1939-1945 najlepszy okres turystycznego kalendarza. Prezentowana po raz pierwszy w Kanadzie „Architektura w mundurze” okazała się nie tylko frekwencyjnym sukcesem, ale przede wszystkim wydarzeniem środowiskowym.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.