Lovell House

Lovell House

Lovell House, Los Angeles [CC BY-SA 3.0]

The Lovell House albo Lovell Health House to rezydencja zaprojektowana i zbudowana przez Richarda Neutrę w latach 1927-1929. Uważana jest za ikoniczny przykład stylu międzynarodowego, jednego z prądów architektury modernistycznej. Dom usytuowany jest przy 4616 Dundee Drive w Los Angeles w Kalifornii i powstał na zlecenie ekscentrycznego lekarza oraz naturopaty Philipa Lovella.

Leczenie architekturą 

Jeszcze przed powstaniem Lovell Health House, Neutra na jakiś czas wprowadził się do Philipa Lovella, żeby lepiej poznać jego preferencje estetyczne, przyzwyczajenia oraz potrzeby egzystencjalne. Architekt austriackiego pochodzenia już wcześniej znany był z wyjątkowego stosunku do swoich klientów. Określał siebie jako terapeutę, którego budynki mają posiadać leczniczy wpływ na swoich nabywców i mieszkańców. Lovell House jest więc owocem kooperacji dwóch twórczych umysłów. Jego wnętrze odzwierciedla zamiłowanie Lovella do czystości oraz higieny (Health House) oraz fascynację kubizmem Neutry.

Lovell Health House, rzut izometryczny

Dom idealnie wpisuje się w rezerwuar zasad reprezentatywnych dla stylu międzynarodowego. W 1932 r. został zaprezentowany podczas historycznej wystawy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gruntującej istnienie stylu międzynarodowego w szerszej świadomości kulturowej. Lovell Health House oparty jest na lekkiej konstrukcji stalowej wypełnionej standardowymi elementami okiennymi. Nieoficjalnie określany jest jako pierwszy dom oparty na stalowym szkielecie zbudowany w Stanach Zjednoczonych.

Lovell Health House w 1929, foto. Luckhaus

Dom błyskawiczny

Każdy element rezydencji został wykonany fabrycznie i przetransportowany na strome zbocze wzgórza, gdzie w błyskawicznym tempie powstawał szkielet konstrukcji. Taka organizacja pracy budowlanej wiązała się z zainteresowaniem Neutry masową produkcją przemysłową. Architekt otwarcie przyznawał się do inspiracji postacią Henry’ego Forda. Tę fascynację miały odzwierciedlać dwa reflektory pochodzące z Modelu-A Forda, które Neutra zamontował na głównej klatce schodowej rezydencji. Ponadto do budowy Lovell House użyto betonu natryskowego, a balkony zawieszono na ramie dachowej.

Lovell Health House, źródło: esotericsurvey.blogspot.com

Philip Lovell publicznie wyraził zachwyt nad swoją nową rezydencją, której projekt i budowa stały się punktem zwrotnym w karierze Neutry. Z dnia na dzień stał się jednym z czołowych przedstawicieli święcącego triumf stylu międzynarodowego. Krytycy zwrócili również uwagę na nowinki technologiczne, które zastosował architekt. Neutra został okrzyknięty twórcą, który za pomocą technologii stwarza idealne środowisko mieszkaniowe. W 1971 r. Dom Lovella został wpisany na listę Registered Historic Places w Los Angeles.

Lovell Health House, źródło: esotericsurvey.blogspot.com

O innym istotnym dla historii architektury budynku również stworzonym dla ekscentrycznego Philipa M. Lovella przez Rudolfa Schindlera, przeczytacie TUTAJ.

Lovell Health House, źródło: esotericsurvey.blogspot.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.