The Einstein Tower
The Einstein Tower, czyli Wieża Einsteina to obserwatorium astrofizyczne znajdujące się w Parku Naukowym w Poczdamie, w Niemczech.
The Lovell House albo Lovell Health House to rezydencja zaprojektowana i zbudowana przez Richarda Neutrę w latach 1927-1929. Uważana jest za ikoniczny przykład stylu międzynarodowego, jednego z prądów architektury modernistycznej. Dom usytuowany jest przy 4616 Dundee Drive w Los Angeles w Kalifornii i powstał na zlecenie ekscentrycznego lekarza oraz naturopaty Philipa Lovella.
Jeszcze przed powstaniem Lovell Health House, Neutra na jakiś czas wprowadził się do Philipa Lovella, żeby lepiej poznać jego preferencje estetyczne, przyzwyczajenia oraz potrzeby egzystencjalne. Architekt austriackiego pochodzenia już wcześniej znany był z wyjątkowego stosunku do swoich klientów. Określał siebie jako terapeutę, którego budynki mają posiadać leczniczy wpływ na swoich nabywców i mieszkańców. Lovell House jest więc owocem kooperacji dwóch twórczych umysłów. Jego wnętrze odzwierciedla zamiłowanie Lovella do czystości oraz higieny (Health House) oraz fascynację kubizmem Neutry.
Dom idealnie wpisuje się w rezerwuar zasad reprezentatywnych dla stylu międzynarodowego. W 1932 r. został zaprezentowany podczas historycznej wystawy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gruntującej istnienie stylu międzynarodowego w szerszej świadomości kulturowej. Lovell Health House oparty jest na lekkiej konstrukcji stalowej wypełnionej standardowymi elementami okiennymi. Nieoficjalnie określany jest jako pierwszy dom oparty na stalowym szkielecie zbudowany w Stanach Zjednoczonych.
Każdy element rezydencji został wykonany fabrycznie i przetransportowany na strome zbocze wzgórza, gdzie w błyskawicznym tempie powstawał szkielet konstrukcji. Taka organizacja pracy budowlanej wiązała się z zainteresowaniem Neutry masową produkcją przemysłową. Architekt otwarcie przyznawał się do inspiracji postacią Henry’ego Forda. Tę fascynację miały odzwierciedlać dwa reflektory pochodzące z Modelu-A Forda, które Neutra zamontował na głównej klatce schodowej rezydencji. Ponadto do budowy Lovell House użyto betonu natryskowego, a balkony zawieszono na ramie dachowej.
Philip Lovell publicznie wyraził zachwyt nad swoją nową rezydencją, której projekt i budowa stały się punktem zwrotnym w karierze Neutry. Z dnia na dzień stał się jednym z czołowych przedstawicieli święcącego triumf stylu międzynarodowego. Krytycy zwrócili również uwagę na nowinki technologiczne, które zastosował architekt. Neutra został okrzyknięty twórcą, który za pomocą technologii stwarza idealne środowisko mieszkaniowe. W 1971 r. Dom Lovella został wpisany na listę Registered Historic Places w Los Angeles.
O innym istotnym dla historii architektury budynku również stworzonym dla ekscentrycznego Philipa M. Lovella przez Rudolfa Schindlera, przeczytacie TUTAJ.
The Einstein Tower, czyli Wieża Einsteina to obserwatorium astrofizyczne znajdujące się w Parku Naukowym w Poczdamie, w Niemczech.
Projektowanie zakrojone na tak zwanych „wykluczonych” i środowiska znajdujące się w sytuacjach ekstremalnych przeżywa od kilku miesięcy prawdziwy boom. Wydaje się, że nagroda Pritzkera dla Shigeru Bana ostatecznie przypieczętowała wieloletnią kampanię rewaluacji architektury społecznie zaangażowanej. Wejście „designu dla bezdomnych” na salony to jednak nie tylko wydarzenia o randze symbolicznej, ale przede wszystkim szereg nowych, bardzo ciekawych projektów. Część z nich, jak Cardborigami ze Stanów, czy francuskie A-Kamp47 zaskakują śmiałą, ale przy tym skrajnie funkcjonalną formą artystyczną. Inne, jak Apparatus X: Sustainable Disaster Relief Vehicle, wydają się z kolei realizacjami fundamentalnych potrzeb i trudno je rozpatrywać w kontekście innym niż szeroko rozumiany humanizm.
Dom będący swoistym przełamaniem wszelkich stereotypów odnośnie kształtu. W przeciwieństwie do większości domów w górach nie posiada on dwuspadowego dachu, bryły nawiązującej do tradycji i nie jest wykonany z drewna. Zamiast tego jest to nowoczesna konstrukcja w kształcie skoczni z dużymi przeszkleniami. Za projekt odpowiadają architekci z pracowni 81.waw.pl
Deweloperzy idą z duchem czasu – ich inwestycje to coraz częściej wielofunkcyjne zespoły urbanistyczne, a nie pojedyncze obiekty. Zmiany na rynku nieruchomości wymuszają kreowanie nowych trendów w budownictwie mieszkaniowym – czas na powrót do idei osiedla społecznego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.