Mall of the Emirates

Mall of the Emirates

Mall of the Emirates, foto. Peter Gronemann [Creative Commons 2.0]

Zjednoczone Emiraty Arabskie od przeszło czterech dekad są najprężniej rozwijającym się państwem w Zatoce Perskiej. Niebotyczne środki finansowe jakimi dysponują Emiratczycy pozwoliły im zainwestować w rozwój niemalże wszystkich gałęzi gospodarki. Doskonałym przykładem ilustrującym ten wypływający z bogatych złóż ropy przepych jest  Mall of the Emirates.  

Śnieg w sercu pustyni 

Mall of the Emirates (arab. مول الإمارات) to nowoczesne centrum handlowe usytuowane w Dubaju. Stworzone na zlecenie ogromnej i wpływowej korporacji Majid Al Futtaim Properties, która specjalizuje się w budowie oraz dzierżawie centrum handlowych na całym świecie. Mall of the Emirates zostało otwarte w listopadzie 2005 r. i natychmiast zostało uznane za jedno z pięciu największych i najważniejszych centr handlowych w Dubaju przez magazyn Forbes.

To wielopoziomowe centrum handlowe posiada ponad 630 punktów sprzedaży, 7900 miejsc parkingowych, ponad 100 restauracji i kawiarni, 80 luksusowych sklepów oraz 250 sklepów flagowych. Jego całkowita powierzchnia wynosi 255,489 m².

Budowa Mall of the Emirates rozpoczęła się w październiku 2003 r. i kosztowała ok. 218 milionów dolarów. Estetyka trzykondygnacyjnego budynku jest wynikiem fuzji arabskich i śródziemnomorskich stylów architektonicznych. Za projekt obiektu odpowiadała amerykańska firma architektoniczna F + A Architects. Za zrealizowanie kontraktu budowlanego odpowiadała firma Khansaheb. Konstrukcję Ski Dubai powierzono natomiast francuskiej korporacji Pomagalski S.A. Centrum zostało otwarte 28 września 2005 r., zaś oficjalna inauguracja miała miejsce w listopadzie 2005 r.

Mall of the Emirates, źródło: www.dubai-online.com

Na terenie kompleksu znajduje się kryty ośrodek narciarski, oferujący m.in. lekcje jazdy na nartach, snowboardzie oraz plac zabaw dla dzieci. Mieści on największy na świecie zadaszony park śnieżny. Na uwagę zasługuje również rodzinne centrum rozrywki, Magic Planet. Posiada ono olbrzymią kręgielnię, stoły bilardowe, 180 automatów do gier, karuzelę, symulatory wyścigów, Jumping Star oraz gokarty. 

Mall of the Emirates, imponujący kryty ośrodek narciarski,
foto. Filipe Fortes from New York, United States [CC BY-SA 2.0]

Oczywiście na terenie galerii nie mogło zabraknąć ultranowoczesnego kina VOX Cinemas oraz rozpoznawalnych sieciowych marketów i sklepów, takich jak: Carrefour, Centrepoint, Debenhams, Harvey Nichols, Home Center, Jashanmal i Marks & Spencer.

Mall of the Emirates, foto. GC [CC BY-SA 3.0]

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.