Przedszkolny korytarz - laboratorium die Baupiloten

Przedszkolny korytarz - laboratorium die Baupiloten

Klasyczny plan działania berlińskiego kolektywu studentów architektury die Baupiloten przedstawia się następująco:

1. Zgarnąć zamówienie inwestora, który nie może pozwolić sobie na biuro projektowe oczekujące pięciocyfrowego wynagrodzenia i szuka ekonomicznej, ale atrakcyjnej wizualnie opcji.

2. Przystąpić do realizacji projektu zwracając szczególną uwagę na jego funkcjonalne fundamenty. Nie chodzi tu jednak o funkcjonalizm w klasycznym rozumieniu słowa, ale o wypadkową sprofilowania funkcji budynku i oczekiwań jego użytkowników. W przypadku większości realizacji die Baupiloten użytkownikami są dzieci. Dlatego wstępny etap realizacyjny wiąże się z nietypowymi „konsultacjami społecznymi”. Die Baupiloten przeprowadzają z maluchami warsztaty plastyczne i wspólnie szukają form, które staną się wizualną osią projektu.

3. Faza trzecia, nieco bardziej żmudna, polega na przeniesieniu na deskę kreślarską ciekawych, ale nieco mglistych pomysłów dzieci, ich interpretacji i zintegrowaniu z możliwościami finansowymi inwestora.

4. Szukanie oszczędności. Die Baupiloten przez kilka lat swojej działalności zdążyli wyspecjalizować się w wynajdywaniu materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu.

5. Realizacja projektu pod okiem zaangażowanych w studio inżynierów.

przedszkolny1

Jak prezentują się efekty takiej pracy? Korytarze przedszkola Traumbaum mogłyby być obiektem zazdrości niejednego polskiego dziecka. Die Baupiloten nie tylko ożywili przestrzeń przez wprowadzenie w nią subtelnych, pastelowych kolorów, ale także przez przeformułowanie brył. Lustra zawieszone na suficie odbijają sylwetki użytkowników korytarza i jego ściany pod różnorodnymi kątami, multiplikując ruch form. A tych na korytarzu nie brakuje: mamy wielkie trójkątne płaszczny przypominające dekoracje z niemieckich ekspresjonistycznych filmów z lat ’20 i siedziska w kształcie okrągłych niecek.

W budynku w związku z rewitalizacyjnym projektem die Baupiloten przebito również nowe okna w dachu. Słupy słonecznego światła rozlokowane w sporych odległościach są jednym z motywów współkształtujących rytmikę wnętrza.

Fotografiedjęcia: Jan Bitter, dzięki uprzejmości die Baupiloten. 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.