Mauzoleum Abrahama Lincolna

Mauzoleum Abrahama Lincolna

Mauzoleum Abrahama Lincolna, foto. David Bjorgen [CC BY-SA 2.5]

Jeden z najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków w Stanach Zjednoczonych, którego projektantem był Henry Bacon. Usytuowany jest w zachodnim krańcu parku National Mall i pełni rolę swoistego hołdu dla szesnastego prezydenta USA – Abrahama Lincolna.

Mauzoleum zostało wzniesione na wzór klasycznej greckiej świątyni: składa się z 38 kolumn doryckich wykonanych z białego marmuru nad którymi wyrzeźbiono 48 festonów symbolizujących 48 stanów Unii. W centrum budynku znajduje się posąg siedzącego na fotelu Lincolna (ok. 6 m wysokości i szerokości) autorstwa Daniela Chestera Frencha. Budowę obiektu rozpoczęto w 1915 r., a otwarcie miało miejsce 30 maja 1922 r.

Imponujący posąg Abrahama Lincolna, [CC-BY-SA-3.0]

Od czasów tragicznej śmierci Abrahama Lincolna amerykańskie społeczeństwo domagało się zbudowania pomnika narodowego upamiętniającego tego wybitnego polityka. Pierwszym monumentem poświęconym szesnastemu prezydentowi USA i usytuowanym w Waszyngtonie był posąg autorstwa rzeźbiarza Lota Flannerego. Posąg został wzniesiony przed ratuszem Dystryktu Kolumbii w 1868 r., trzy lata po zabójstwie Lincolna. Jeszcze w 1867 r. Kongres zlecił zbudowanie mauzoleum poświęconego prezydentowi. Pracę przy konstrukcji zaproponowano rzeźbiarzowi Clarkowi Millsowi. Jego projekt okazał się jednak zbyt wymagający finansowo i ostatecznie nie został zrealizowany.

Daniel_Chester_French_1902_crop
Daniel Chester French, wybitny amerykański rzeźbiarz,
foto. James E. Purdy [Public domain] 

Projekt stworzenia narodowego mauzoleum Lincolna został zawieszony do początku XX. wieku. 12 lutego 1914 r. Kongres Stanów Zjednoczonych wygospodarował 300 000 USD  i nakazał rozpoczęcie prac budowlanych, które rozpoczęły się w marcu tego samego roku. 30 maja 1922 r. sędzia naczelny William H. Taft poświęcił obiekt podczas oficjalnej ceremonii otwarcia.

Wyglądem zewnętrznym konstrukcja nawiązuje do klasycznej greckiej świątyni i jest wykonana ze specjalnej odmiany marmuru sprowadzonego z Kolorado. Liczy 30 m wysokości, a jej powierzchnia to 57,8 na 36,1 m. Otacza ją perystyl złożony 36 kolumn doryckich (właśnie tyle stanów liczyła Unia w chwili śmierci Lincolna) oraz 2 znajdujące się przy wejściu za kolumnadę. Kolumny mają 13m wysokości oraz 2,3 m średnicy.

lincoln
Mauzoleum Abrahama Lincolna [Public domain]

Mauzoleum wsparte jest na betonowym fundamencie o głębokości od 13 do 20 m,  skonstruowanym przez firmę MF Comer and Company oraz National Foundation and Engineering Company. Jego wnętrze podzielone jest na trzy komory za pomocą dwóch rzędów czterech kolumn jońskich, z których każda liczy 15 metrów. W centralnej sali znajduje się imponujących rozmiarów posąg siedzącego i pogrążonego w zadumie Lincolna, który został wyrzeźbiony przez braci Piccirillich pod nadzorem rzeźbiarza Daniela Chestera Frencha. Posąg waży 175 ton i mierzy 5,8m wysokości.

Od 1959 (150. rocznica urodzin Lincolna) do 2008 r. mauzoleum zostało uwidoczniane na odwrocie monety jednocentowej, która od 1909 r. przedstawia popiersie Lincolna na froncie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.