Waldspirale to niewątpliwie jeden z najoryginalniejszych budynków mieszkalnych usytuowanych na Starym Kontynencie. Niektórzy widzą w nim fantasmagoryczny obiekt wycięty wprost z kreskówek Disneya, inni, spiralny obszar leśny, który niespodziewanie wyrósł w Darmstadt, mieście będącym kolebką niemieckiej secesji.
Dzieło życia
Waldspirale po niespełna 2 latach prac został ukończony w 2000 roku. Budową konstrukcji zajęła się niemiecka firma Bauverein Darmstadt. Budynek został zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera. Przez wielu krytyków sztuki to właśnie Waldspirale uważany jest za szczytowe osiągnięcie tego austriackiego artysty oraz architekta, który na przestrzeni lat wypracował charakterystyczny i niepodrabialny styl. Hundertwasser manifestował swój światopogląd nie tylko poprzez projekty budynków, ale również przez różnorodne prace plastyczne, działania na rzecz środowiska naturalnego, niepowtarzalne wzory ubrań, flag czy znaczków pocztowych.
Jego prace charakteryzowały się rezygnacją z wykorzystania linii prostych oraz symetrii na rzecz kształtów nieregularnych. Hundertwasser korzystał również z palety ostrych i wyrazistych barw oraz szerokiego wachlarza motywów nawiązujących do baroku. Jednak jego ulubionym zabiegiem, widocznym przede wszystkim w pracach architektonicznych, było wykorzystanie na niespotykaną wręcz skalę form organicznych oraz biomorficznych.
Życie pod zielonym dachem
W Waldspirale, wszystkie te cechy łączą się, tworząc obiekt wręcz oszałamiający. Nazwa Waldspirale, czyli „spirala leśna” w pełni odzwierciedla filozofię austriackiego wizjonera, gdyż podstawowy plan tego budynku oparty jest na wznoszącej się spirali, zaś jego dach pokryty jest roślinnością, w pełni realizując koncepcję Green roof. Apartamentowiec znajduje się w dzielnicy w Bürgerparkviertel w Darmstadt. Mieści 105 przestronnych mieszkań oraz pokaźny garaż. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się plac zabaw dla dzieci mieszkańców i małe sztuczne jezioro. W najwyższym punkcie budynek uwieńczony jest dwunastopiętrową wieżą o wysokości 41 m. Elewacje Waldspirale zostały zaprojektowane przez Hundertwassera jako alegoria odkładających się na przestrzeni tysiącleci warstw Ziemi. Odważna i mocno skontrastowana kolorystyka budynku ma również nawiązywać do piękna niebieskiego globu.
Na szczególną uwagę zasługują unikatowe okna zainstalowane w apartamentowcu. Jest ich ponad 1000, a każde z nich posiada niepowtarzalną formę, tworząc dynamiczną szklaną mozaikę, którą można podziwiać na poniższym filmie.
Widać już pierwsze zarysy nowojorskiego Hudson Yards. Gigantyczne przedsięwzięcie, za którym stoi m.in. Rockefeller Center zapowiada się, nie tylko przez budżet, na największą prywatna inwestycję w Stanach ostatniego półwiecza. Chodzi tu bowiem nie tylko o klasyczne deweloperskie napinanie muskułów, ale o przedefiniowanie całego kwartału centrum miasta. Oprócz kilku wieżowców od zera tworzona jest cała infrastruktura, w tym platforma placu i podziemny węzeł kolejki miejskiej. Na terenie Hudson Yards znajdzie się kilka wysokościowych biurowców, ponad 100 sklepów na dolnych poziomach i 5 000 prywatnych rezydencji.
Zalew Zegrzyński cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród spragnionych kontaktu z naturą Warszawiaków. Aktualnie w sąsiedztwie malowniczego akwenu powstają kolejne apartamentowce, w których znajdzie się 58 mieszkań o podwyższonym standardzie. Ich oferta jest zróżnicowana pod względem powierzchniowym, najmniejsze mają 40 metrów kwadratowych, zaś największe prawie 150 mkw. Dodatkową atrakcją dla nabywców tych apartamentów ma być basem oraz przystań dla mieszkańców. Piękne widoki oraz bliskość zalewu, to jednak nie wszystkie zalety tej inwestycji.
Tańczący Dom (cz. Tančící dům), to budynek usytuowany w handlowej dzielnicy Nowe Miasto na prawym brzegu Wełtawy w Pradze. Został zaprojektowany w 1992 r. przez czeskiego architekta chorwackiego pochodzenia – Vlado Milunića oraz Franka Gehry'ego, Amerykanina o polsko-żydowskich korzeniach, laureata Nagrody Pritzkera z 1989 r.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.