Muzeum Rewolucji Kulturalnej w Dayi (Chiny)

Muzeum Rewolucji Kulturalnej w Dayi (Chiny)

Muzeum Rewolucji Kulturalnej, a raczej specyficzny kontekst, który je otacza, mogłoby śmiało służyć za jedną z ikon sprzeczności współczesnych Chin. Gmach, w którym mieści się wystawa propagująca idylliczny obraz tryumfu maoizmu i przemian z końca lat ’60, mieści się bowiem w centrum dzielnicy butików i usług przeznaczonych dla nowego mieszczaństwa. I chociaż stojące za przedsięwzięciem lokalne władze miasta Dayi, w prowincji Sichuan, podkreślają, że chodziło o zaznaczenie zależności między kulturą, a gospodarką, trudno nie dopatrywać się w zestawieniu muzeum z przestrzenią handlu deklaracji politycznej.

Muzeum Rewolucji Kulturalnej w Dayi (Chiny), jakikolwiek nie byłby jednak kontekst dla architektury, wydaje się, że twórcy gmachu, Jiakun Architects kierowani przez Liu Jiakun stworzyli obiekt niezależny od obowiązujących na prowincji standardów. Muzeum nie było programowane, tak jak realizacje z czasów Igrzysk w Pekinie, na zachodniego widza. Mimo to wydaje się reprezentować architekturę na światowym poziomie.

Architekci, nie dość, ze stworzyli ciekawy artystycznie gmach, to jeszcze umieścili w nim szereg emocjonalnych pułapek. Wejście do muzeum z przestrzeni ruchliwej ulicy wywołuje wrażenie silnego kontrastu. Zewnętrzny chaos i bieganina umiejętnie wygłuszono, tak jak ma to miejsce w orientalnych świątyniach, przez ciche korytarze i przestrzenne wnętrza budynku.

Muzeum zajmuje prawie 4 tysiące metrów kwadratowych. Do tego dochodzi 2 tysiące metrów wewnętrznego placu i bulwaru wciągniętego w kompleks. Inżynieryjne rozwiązania są proste: użyto żel-betonowych kolumn i betonowych kurtyn. Kilka ze ścian obłożono ceglaną okładziną przywołującą lokalną tradycję budowlaną.

© fotografie: Bi Kejian, Iwan Baan

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.