Idea integralnych miast

Idea integralnych miast

Coraz więcej ludzi przenosi się z miasta na wieś. Tego typu zmiany zostały zauważone nie tylko na terenie pojedynczych województw czy miast, ale w skali całego kraju. Migracja do miast jest trendem globalnym. Według badań przeprowadzonych przez GUS do 2035 roku liczba mieszkańców stolicy powiększy się w ciągu najbliższych 20 lat o 100 tys. ludzi, a Krakowa – o 10 tys. Prognozuje się, że w najbliższych 10 latach do miast przeniesie się ponad 300 milionów ludzi.

„Miasta powinny być bardziej zrównoważone pod względem obciążeń urbanistycznych, efektywne i przyjazne do życia, czyli Smart. Krok w stronę Inteligentnego Miasta zrobiły już m.in. Warszawa, Bielsko – Biała czy Kraków. Infrastruktura do ładownia samochodów elektrycznych, inteligentne budynki czy inteligentne liczniki do pomiaru zużycia energii to coraz częstszy widok w naszych miastach.” – podkreśla Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska. W młodszych gospodarkach gwałtowny przyrost liczby ludności zamieszkałej w rozwiniętych aglomeracjach stanowić będzie szczególnie duże obciążenie środowiska i infrastruktury komunikacyjnej. Natomiast w gospodarkach dojrzałych już teraz problemem jest starzenie się infrastruktury i ograniczenia budżetowe. Rozwiązanie jest jedno, aby utrzymać lub odzyskać atrakcyjność i konkurencyjność, miasta muszą funkcjonować inteligentniej.

Sercem „inteligentnego miasta” zawsze jest system gromadzenia i przetwarzania danych. Wdrożenie systemu pomiarów w elektrycznych, gazowych czy wodociągowych sieciach komunalnych umożliwia uzyskiwanie danych nie tylko o potrzebach konsumentów, ale także na przykład o przyczynach strat energii lub zanieczyszczenia wody. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2020 r. inteligentne liczniki, które są pierwszym krokiem w kierunku Inteligentnego Miasta, powinno mieć 80 proc. odbiorców, ale Polska ma jeszcze bardziej ambitne plany – chce wykonać 100 proc. normy. Do tej pory operatorzy sieci zainstalowali już u odbiorców ponad 150 tys. inteligentnych liczników i wkrótce rozpoczną ich testowanie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.