Arena Miejska w Szczecinie - rozstrzygnięto konkurs projektowy
Arena Miejska w Szczecinie - rozstrzygnięto konkurs projektowy
Konkurs na przebudowę stadionu ogłosiły byłe już władze Szczecina, jako zarządca i inwestor stadionu im. Floriana Krygiera, siedziby klubu Pogoń Szczecin. W warunkach projektowych zaznaczono wytyczne dotyczące dostosowania obiektu do obecnych wymagań sportu. Przebudowie mają podlegać wszystkie elementy wchodzące w skład stadionu. Uwzględniono również dobudowę nowych, uzupełniających kompleks sportowy w podstawowe zaplecze socjalne i rekreacyjne.
Jury wyróżniło cztery prace które oceniane były pod względem walorów architektonicznych, funkcjonalności oraz realności w kontekście finansowym. Zostały one wyłonione spośród dziewiętnastu nadesłanych prac.
Za najciekawszy projekt został uznany ten opracowany przez Janusza Pachowskiego z Izabelina. Praca ta została wybrana za najlepszy bilans pomiędzy jakością a ekonomiką rozwiązań. Doskonale nawiązała ona do początkowych założeń projektowych i nadała stadionowi zupełnie nową jakość.
Pierwsze miejsce
Projekt ten nadaje stadionowi nową tożsamość i pozwala na stworzenie rozpoznawalnego znaku miasta. Na stadionie zmieścić ma się prawie 20 tysięcy osób. Trybuny nakryte są szklanym dachem a sam stadion nadal będzie w kształcie podkowy.
Drugie miejsce zajął projekt pracowni Bauren Piotra Renke. Postanowił on nakryć trybuny białym dachem.
Drugie miejsce
Trzecie miejsca zająć projekt konsorcjum Urbicon Sp. z o.o. i PG Projekt za minimalistyczną wizję stadionu. Wyróżnienie przyznano projektowi autorstwa konsorcjum Magma Architecture GmbH i Hoppold Ingenieurbüro GmbH, na uwagę zasłużył falujący dach, który swym organicznym kształtem doskonale wpasował się w otoczenie, jednak kolejnym razem przewyższyły względy ekonomiczne.
Burzliwe dzieje usytuowanej w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 Willi mogłyby posłużyć za materiał na solidny reportaż literacki lub scenariusz filmowy. Już sam znajdujący się na frontowej fasadzie budynku napis: SCANDIVS/DD AR/FX/TAMRC+ („Pnący się przebudował świątynię masonów i zamieszkał w niej”) może zaintrygować niejednego miłośnika budownictwa.
Każdy, komu wpadnie w ręce architektoniczny magazyn zwraca uwagę na charakterystyczną, nietypową dla klasycznej prasy formę okładki. Polskie media branżowe (z „Architekturą” na czele) proponują zazwyczaj swoim czytelnikom eleganckie fotografie modernistycznych gmachów. Periodyki bardziej wyspecjalizowane, jak kwartalnik "RZUT", oferują nam zazwyczaj motywy mocno artystyczne i grające z konwencją warsztatu projektanta. Na łamach Architektu chcielibyśmy zaproponować dzisiaj chwilę wytchnienia od okładkowej wojny współczesnej prasy. Za balsam na skołatane nerwy i zmęczone oczy fanów architektury niech posłuży zespół awangardowych okładek architektonicznego klasyka, miesięcznika „Budowanie Moskwy”.
Kto powiedział, że szopa ogrodowa to zawsze cztery ściany i dach? Skromny budynek zaprojektowany przez studentów University of British Columbia, School of Architecture and Landscape Architecture przy współpracy Woodlands Community Garden Club udowadnia, że zastosowanie nowoczesnego designu przy pozornie banalnych realizacjach to tylko kwestia chęci i dobrej woli.
Czy hala produkcyjna musi straszyć szarym barakiem? Nie musi. Tym bardziej jeśli połączona jest z zespołem nowoczesnych laboratoriów, a znajduje się w południowej Hiszpanii. Projekt Centrum Rozwoju w Granadzie wyszedł z pracowni absolwenta madryckiej politechniki Ramóna Fernández-Alonsa i chociaż ma znikome szanse, aby trafić kiedyś do podręczników historii architektury, wydaje się realizacją reprezentatywną dla hiszpańskiego budownictwa lat 2000.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.