Arena Miejska w Szczecinie - rozstrzygnięto konkurs projektowy
Arena Miejska w Szczecinie - rozstrzygnięto konkurs projektowy
Konkurs na przebudowę stadionu ogłosiły byłe już władze Szczecina, jako zarządca i inwestor stadionu im. Floriana Krygiera, siedziby klubu Pogoń Szczecin. W warunkach projektowych zaznaczono wytyczne dotyczące dostosowania obiektu do obecnych wymagań sportu. Przebudowie mają podlegać wszystkie elementy wchodzące w skład stadionu. Uwzględniono również dobudowę nowych, uzupełniających kompleks sportowy w podstawowe zaplecze socjalne i rekreacyjne.
Jury wyróżniło cztery prace które oceniane były pod względem walorów architektonicznych, funkcjonalności oraz realności w kontekście finansowym. Zostały one wyłonione spośród dziewiętnastu nadesłanych prac.
Za najciekawszy projekt został uznany ten opracowany przez Janusza Pachowskiego z Izabelina. Praca ta została wybrana za najlepszy bilans pomiędzy jakością a ekonomiką rozwiązań. Doskonale nawiązała ona do początkowych założeń projektowych i nadała stadionowi zupełnie nową jakość.
Projekt ten nadaje stadionowi nową tożsamość i pozwala na stworzenie rozpoznawalnego znaku miasta. Na stadionie zmieścić ma się prawie 20 tysięcy osób. Trybuny nakryte są szklanym dachem a sam stadion nadal będzie w kształcie podkowy.
Drugie miejsce zajął projekt pracowni Bauren Piotra Renke. Postanowił on nakryć trybuny białym dachem.
Trzecie miejsca zająć projekt konsorcjum Urbicon Sp. z o.o. i PG Projekt za minimalistyczną wizję stadionu. Wyróżnienie przyznano projektowi autorstwa konsorcjum Magma Architecture GmbH i Hoppold Ingenieurbüro GmbH, na uwagę zasłużył falujący dach, który swym organicznym kształtem doskonale wpasował się w otoczenie, jednak kolejnym razem przewyższyły względy ekonomiczne.
Podstawowe typy pomników zaczęły pojawiać się już w starożytności. Ludzie od zarania dziejów stawiają różne figury, aby upamiętnić lub uhonorować ważne osoby czy wydarzenia. Z każdym rokiem takich dzieł przybywa i co ciekawe, z każdym rokiem są one coraz bardziej monumentalne. Mamy dla Was zestawienie 5 największych pomników na świecie!
Wszystko wskazuje na to, że w stołecznym Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego praca wre. Ostatni pomysł urzędników wydaje się jednak nieco kontrowersyjny. Ratusz chce bowiem wprowadzić zmiany w rejonie ronda de Gaulle’a. Zamiast ronda z palmą ma być tam zwykłe skrzyżowanie.
Zalew Rybnicki jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w których można uprawiać sport czy spacerować. Obiekt ten jednak przez brak systematycznych remontów stracił na atrakcyjności. Zniknęło przede wszystkim molo oraz punkty gastronomiczne.
Chociaż dzisiaj Hashima przypomina raczej opustoszałe miasto duchów z filmu grozy, jeszcze czterdzieści lat temu tętniła życiem i była najgęściej zaludnionym z miast na ziemi. W latach ’60 mieszkały tu 5259 osoby. Niewiele? Trzeba pamiętać, że wymiary wyspy to 480 m długości na 160 m szerokości…!
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.