Ażurowy dom nad jeziorem – tradycja i nowoczesność w każdym calu

Ażurowy dom nad jeziorem – tradycja i nowoczesność w każdym calu

Dom w otoczeniu natury

Ażurowy dom na prowincji nawiązuje do form, które we współczesnej architekturze można znaleźć jedynie na kartach książek. Alexander Diem na przekór trendom postawił na wyraźny detal, detal folklorystyczny, który ukształtował całą bryłę i jest tym co tworzy specyfikę całości.

Budynek powstał na dużej działce i to właśnie otoczenie przyrody oraz wytyczne inwestorów wpłynęły na ostateczny kształt domu. Działka położona jest na skraju lasu, w sąsiedztwie jeziora, więc chęć zachowania środowiska naturalnego i wkomponowanie w otoczenie domu było nie lada wyzwanie. Inwestor chciał równocześnie zachować jak największą intymność budynku i komfort jego mieszkańców. Swoiste odcięcie się od świata, bez konieczności używania systemów znanych z nowoczesnych rozwiązań, zdeterminowało użycie ażurowych przesłon, które stały się największym atutem tego projektu.

Tradycja i nowoczesność

Dom posiada trzy kondygnacje. Podcięty parter stanowi zaplecze gospodarcze natomiast dwie pozostałe kondygnacje to powierzchnia użytkowa i mieszkalna. Wszystkie sypialnie zostały rozmieszczone w taki sposób, że posiadają wyjście na obszerne balkony, które otaczają cały dom. Duże okna dodają lekkości wnętrzu domu, natomiast ażurowe panele, które znajdują się na całości elewacji chronią mieszkańców przed zbędnym światłem i widokiem przechodniów. To znane, aczkolwiek zapomniane, rozwiązanie sprawdziło się doskonale.

Dom z zewnątrz wygląda jak doskonale zachowany budynek sprzed wieku, natomiast wnętrze to kwintesencja nowoczesnych form i rozwiązań architektonicznych. Połączenie okazało się niezwykle udane, tak bardzo, że stanowi inspirację dla wielu innych architektów i inwestorów. I bardzo dobrze, wszak pięknych i funkcjonalnych budynków nigdy nie jest zbyt wiele.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.