Żyjące Laboratorium: Le Corbusier/Mielnikow

Żyjące Laboratorium: Le Corbusier/Mielnikow

Jeśli nazwisko Richarda Pare nie wydaje się brzmieć Państwu znajomo, nie ma w tym niczego dziwnego. Mało kto czyta przecież stopki redakcyjne w albumach i podręcznikach historii architektury. Tymczasem Richard Pare od kilkudziesięciu już lat pozostaje jednym z najważniejszych fotografów architektury i to jego oczyma (albo raczej „jego obiektywem”) patrzymy dziś na klasyków modernizmu.

Wschód i Zachód

W londyńskiej PM Gallery można będzie przez całą wiosnę oglądać wystawę prac fotografa prezentującą wąski, ale szczególnie reprezentatywny ułamek jego twórczości: klisze przedstawiające budynki zaprojektowane przez wielkiego Le Corbusiera i realizacje giganta rosyjskiej awangardy, Konstantego Mielnikowa. Wybór tematu, którego dokonali kuratorzy jest nieprzypadkowy. Pare jest jednym z nielicznych obcych fotografów zafascynowanych budownictwem Związku Radzieckiego. Ramowy duet: Le Corbusier-Mielnikow jest więc nie tylko rehabilitacją tego ostatniego (znanego na Zachodzie co najmniej słabo). Chodzi raczej o pokazanie pewnej wspólnoty wyobraźni artystycznej i wywiedzenie wspólnej dla całej Europy genezy modernizmu.

Symboliczny Realizm

Tytuł wystawy: „Żyjące Laboratorium” odwołuje się do przestrzennego funkcjonowania architektury. Fotografie pokazują coś więcej niż „wizualizacje” budynków. Fotograf wydobywa załamania światła, faktury, światłocień – wszystko co czego nie da się zawrzeć w klasycznym projekcie, czy przekroju bryły. W kadr wdziera się, często jakby mimochodem, pejzaż, warunki atmosferyczne, światło konkretnej pory dnia, czy klimat pory roku. Choć rzadko na fotografiach widać ludzi, Pare często utrwala ich obecność wyrażoną poprzez drobne, symboliczne ingerencje: dostawienie do ścian krzeseł, donic z kwiatami, koszy na śmieci… Pare wykorzystuje w swoim warsztacie szeroki wachlarz rozwiązań technicznych, łączy obraz powstały na tradycyjnej kliszy fotograficznej z obrazem cyfrowym.

Fotografie: ©Richard Pare

Living Laboratory: Richard Pare on Le Corbusier and Konstantin Melnikov
21 March — 11 May 2014
PM Gallery and House, Londyn

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.