Frank Gehry atakuje w Paryżu

Frank Gehry atakuje w Paryżu

W Paryżu dobiega właśnie końca budowa nowej realizacji Franka Gehry‚ego – siedziby Fundacji Louis Vuitton. Na 28 lutego zaplanowano ukończenie budynku, ale nie oznacza to wcale końca prac. Przez całą wiosnę będzie trwała instalacja ogrodu i korekty okolicznego pejzażu. I chociaż oficjalną inaugurację kompleksu zaplanowano na przełom września i października już dzisiaj dwanaście szklanych żagli wzbudza zaciekawienie Francuzów i przyciąga rzesze  ciekawskich turystów.

Fundacja Louis Vuitton powstała w 2006 roku dzięki inicjatywie Bernarda Arnaulta. Zajmować się będzie popularyzacją sztuki nowoczesnej i organizacją wydarzeń o charakterze naukowym. Siedziba mieści się we wschodniej części Paryża, w Lasku Bulońskim, na obrzeżach jednego z bardziej charakterystycznych miejsc parku: Jardin d’Acclimatation – dawnego ogrodu zoologiczno-botanicznego.

Autora gmachu nie trzeba przedstawiać: mieszkający na stałe Los Angeles, Frank Gehry cieszy się światową renomą. Amerykańsko-kanadyjski architekt zrealizował szereg ikonicznych budynków po obu stronach Atlantyku: od swojego domu w Santa Monica przez muzeum Guggenheim w Bilbao, DZ Bank Building w Berlinie, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, IAC Bulding po New York Tower. Gehry, nie dość że wydaje się być tytanem pracy, jest równocześnie teoretykiem i wykładowcą na Uniwersytecie w Yale.

Struktura, którą artysta zaproponował dla gmachu Fundacji skomponowana została z dwunastu szklanych żagli, na które składa się prawie cztery tysiące paneli. Nieregularna sylwetka budynku pozwala na uzyskanie wrażenia lekkości i dynamiki. Budynek usytuowany jest między lasem, a ogrodem – dzięki temu z różnych stron do wnętrza wpada światło o odmiennej intensywności. Stonowane od strony lasu, mocne od ogrodu-dziedzińca. Płaszczyzna otulających wnętrze żagli jest ukształtowana jak lustro odbijające pejzaż.

Realizacja projektów Gehry’ego okazała się wyzwaniem technologicznym. Inżynierowie pracujący nad budynkiem już kilka miesięcy temu zostali nagrodzeni przez American Institute of Architects i francuskie Ministerstwo Ekologii. Na Harvardzie zagadnienia konstrukcji siedziby Fundacji włączono do oficjalnego programu studiów. Jednym z rozwiązań zastosowanych przy konstrukcji jest zamontowanie systemu filtrów umożliwiających wykorzystanie opadów deszczowych i śnieg dla wewnętrznych potrzeb funkcjonowania gmachu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.