Cegła, drewno, bambus. Nowe budownictwo socjalne w Kambodży

Cegła, drewno, bambus. Nowe budownictwo socjalne w Kambodży

Indochiny to współcześnie jeden z najbardziej newralgicznych społecznie i ekonomicznie regionów świata. Wilgotny, deszczowy klimat, narażenie na powodzie i tsunami niszczące miasta na wybrzeżu, wyraźne nierówności społeczne, demograficzny boom, czy trudna spuścizna kolonializmu to tylko z niektórych wektorów kształtujących wyzwania lokalnego budownictwa. Naprzeciw problemom regionu postanowił wyjść kilka lat temu rząd Kambodży ogłaszając konkurs na nowe projekty zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego w regionie.

Rywalizacja architektów bliższa była formule humanitarnej konferencji, niż klasycznemu „konkursowi na projekt stadionu”. Projekty wybrane do realizacji w 2013 roku budziły wielkie nadzieje i zainteresowanie nie tylko w Azji. Zwycięzcom: Habitat for Humanity i Building Trust International udało się doprowadzić do stworzenia prototypów w błyskawicznym czasie. Dziś prezentujemy rezultaty ich pracy.

Zapomniana tradycja

Wszystkie trzy domy zrealizowano na przedmieściach Phnom-Penh. Lokatorzy to niższe klasy społeczne, dla których górna granica budżetu jaki mogą przeznaczyć na budowę to 2 000 dolarów. Niskie koszty budowy udało się utrzymać dzięki wykorzystaniu wyłącznie lokalnych materiałów: cegły, drewna, bambusu i liści palmowych. Większość z nich jest bio-degradowalna.

W przypadku zniszczenia domu przez powódź cegły, dzięki luźnemu systemowi zaprawy, da się odzyskać i użyć ponownie. Zamiast walczyć z niemożliwym i próbować tworzyć budynki odporne na zniszczenie, architekci zaprojektowali domy, które łatwo odbudować z zachowaniem niskich kosztów rozbiórki ruin.

Metoda będąca w zasadzie odniesieniem do tradycji lokalnej ma szansę zamieszać w regionie, który w ciągu ostatnich trzydziestu lat uległ prądom globalizacyjnym. Pejzaż dzisiejszej Kambodży, czy Tajlandii to raczej betonowe hotele, czy jednorodzinne domy tworzone w technologii amerykańskich płyt gipsowych. Renesans budownictwa organicznego, za którym stoi wsparcie rządowych instytucji ma realne szanse odwrócić obecną proporcję.

architekci: Mary Ann Jackson, Ralph Green, Muhammad Kamil i Nick Shearman
Fotografie: © Building Trust International
www.buildingtrustinternational.org

kambodza 1

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.