Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle - kolorowa szkoła

Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle - kolorowa szkoła

W 2011 roku trzecią w kolejności najbogatszą gminą na Mazowszu była Gmina Lesznowola. Wiele inwestycji realizowanych w gminie ma na celu podniesienie poziomu życia jej mieszkańców, jak również przyciągnięcie nowych. Budowa nowoczesnych obiektów związanych z edukacją i sportem jest jedną z najskuteczniejszych metod zadbania o sowich obywateli. Według inwestora – Urzędu Gminy Lesznowola, najnowocześniejszym gminnym zespołem edukacyjno – kulturalno – sportowym w Polsce będzie bez wątpienia Centrum Edukacji i Sportu.

W pracowni Macieja Franty powstał projekt architektoniczny tego obiektu. Architekt prócz nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu szkolno-sportowego chciał stworzyć również gmach ekologiczny i innowacyjny. Założenia przyjęte przez projektantów mają dotyczyć stworzenia „gminnego ośrodka życia”, który będzie sprzyjał integracji lokalnej i społecznej identyfikacji mieszkańców z miejscem, w którym żyją. Obiekt ma oferować wiele funkcji w atrakcyjnej formie architektonicznej. Koniecznością było dopasowanie gmachu do odpowiedniej skali, przez co powstaje on na terenie otoczonym przez dość niską zabudowę. O tyle było to trudne zadanie, bowiem na terenie inwestycji zaplanowano wiele funkcji, skierowanych nie tylko dla dzieci, ale różnych grup społecznych. Jak wylicza inwestor, powstanie tu zespół sportowo-rekreacyjny zewnętrzny (stadion z trybunami i boiska sportowe zlokalizowane od strony wschodniej obiektu szkolnego), zespół parkingów, zespół szkół z ogólnodostępną częścią sportowo-rekreacyjną (skate-park, siłownia, kręgielnia, sale do różnych ćwiczeń), a także sala audiowizualna i sala konferencyjna. Duża kubatura została podzielona na mniejsze części, których tynkowane na biało bryły połączone zostały ze sobą szklanymi łącznikami. Zielone patia powstaną pomiędzy segmentami. Podobnie zielony będzie również dach.

Nie przytłaczający sąsiedniej zabudowy gmach będzie miał wysokość porównywalną ze skalą otoczenia. Rozciągnięty na dużej powierzchni stanie się ważnym wizualnie punktem w przestrzeni. Chcąc jeszcze lepiej zaznaczyć jego obecność architekt przewidział dominantę w postaci trójkątnie ściętej bryły oznaczającej wejście do budynku, która będzie zarazem jedną z najnowocześniejszych ścianek wspinaczkowych w Polsce i będzie miała wysokość 25 m.

Kolor w kompleksie będzie pełnił bardzo ważną rolę. Każda z części tj. podstawówka, gimnazjum oraz części sportowe będą posiadały własną identyfikację kolorystyczną, która pojawi się zarówno na zewnątrz, jak i w środku. „Park odkrywców” będzie jedną z największych atrakcji, gdzie zostanie zamontowana – jak opisuje inwestor – „instalacja sprzężona z systemem ogrodowego komputera, umożliwiająca dzieciom prowadzenie terenowych gier i zabaw edukacyjnych, w tym między innymi pozwalająca na wizualny kontakt i rozgrywanie w tym samym czasie gier z uczniami z innych szkół z kraju i z zagranicy”. Energooszczędny i ekologiczny budynek będzie posiadał zielony dach, który otrzyma system automatycznego nawadniania ze zmagazynowanych w zbiorniku retencyjnym wód opadowych. Aż 24 kolektory słoneczne będą podgrzewały wodę. Ponadto obiekt zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną z systemem rekuperacji, tzn. odzysku ciepła. Dodatkowo przewidziano również możliwość instalacji turbin gazowych, które będą wytwarzały prąd elektryczny i ciepło do ogrzewania pomieszczeń.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.