Rdzawe kubiki w hołdzie Pierre

Rdzawe kubiki w hołdzie Pierre

Francja od kilku lat przeżywa muzealny boom. Otwarcie regionalnego oddziału Luwru w Lens, projekty filii Luwru w Dubaju, czy wreszcie gigantyczny MUCEM w Marsylii, to tylko te najbardziej znane przykłady. Do grona flagowych realizacji ma szansę dołączyć realizacja powstała dzięki współpracy katalońskiego RCR Arquitectes i duetu Francuzów: Passelac & Roques. Chodzi o muzeum poświęcone malarzowi Pierre’owi Soulages w Rodez, którego inaugurację zaplanowana na przyszły tydzień.

Idea budowy Muzeum Soulages powstała już w latach ’90. Sam artysta podchodził jednak do niej bardzo krytycznie co na lata pogrzebało projekt. Przełom nastąpił w 2005 roku, kiedy starzejący się Soulages ofiarował miastu 250 swoich prac (których wartość szacuje się na ponad 60 mln euro), a miasto poszło na kompromis: zamiast muzeum poświęconego jednemu artyście powstanie struktura otwarta. Część sal wypełni przegląd obrazów Soulages, pozostałe – prace młodych artystów. Po osiągnięciu porozumienia ogłoszono konkurs architektoniczny. Ponieważ rzecz działa się na prowincji, do prac budowlanych przystąpiono dopiero w 2010 roku.

Czemu Soulages będzie miał swoje muzeum w nieco zapomnianym Rodez ? Artysta od lat związany jest z niedalekim Conques, ważnym ośrodkiem na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostella. W miejscowym opactwie pochodzącym z XII wieku znajduje się wykonany przez artystę na przełomie lat ’80 i ’90 zespół abstrakcjonistycznych witraży. Malarz w wywiadach podkreślał wielokrotnie, że to właśnie w Conques jako kształtował swój język artystyczny.

Z estetyką średniowiecznego Conques współgrać będzie urbanistyczne osadzenie muzeum. Katalończycy zaprojektowali „muzeum w ogrodzie„, którego poszczególne bryły komponują się z pejzażem drzew. Architekci wykorzystali tarasowy układ terenu, który umożliwia programowanie różnorodnych osi widokowych. Rozczłonkowanie bryły umożliwiło ponadto wprowadzenie dialogu muzeum z rysująca się na jego tle sylwetką miasta i wieżą jego średniowiecznej katedry.

strona muzeum: www.musee-soulages.grand-rodez.com

Wizualizacje © RCR Arquitectes / Passelac & Roques

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.