Energooszczędny "Onyks"

Energooszczędny "Onyks"

Już na wstępie twórcy zastrzegają, że “Onyks” nie jest prostym chwytem marketingowym. Nazwa jubilerskiego kamienia nadana projektowi spod deski kreślarskiej biura MTM STYL jest w zamyśle twórców czymś więcej, niż kolejną lotną pozycja w katalogu. Dom „Onyks” ma intrygować odbiorców swoją elegancka prostotą, nietypową formą, pozbawieniem niepotrzebnej ornamentyki.

Ascetyczny i wybitnie funkcjonalny projekt jest o tyle ciekawy, że stanowi rozwiązanie dla klienta o umiarkowanych możliwościach portfela. Nie dość, że energooszczędny dom zbudujemy dziś korzystając z dopłat UE, to będziemy mogli cieszyć się dużą powierzchnia użytkową – 204 metry. Dom zaprojektowano dla 4-5-cio osobowej rodziny. Brzmi klasycznie? Nic bardziej mylnego. Onyks nie ma nic wspólnego z sielankowym domkiem jednorodzinnym na podwarszawskiej wsi. Atuty projektu to nietypowa, modernistyczna forma, gra z tendencjami współczesnej architektury, wielkopłaszczyznowe przeszklenia. Równocześnie autorom udało się stworzyć projekt, który współgra z lokalną tradycja budowniczą. Zewnętrze domu łatwo da się pogodzić z polskim pejzażem. Dwuspadowy dach Onyksa bez przeszkód zafunkcjonuje w każdym sąsiedztwie. Kiedy jednak wejdziemy do środka budynku – od razu uderza nas wrażenie nowoczesności.

"Układ funkcjonalny domu odbiega od standardu, do jakiego przyzwyczailiśmy się przeglądając ofertę projektów domów gotowych. Na antresolę prowadzą schody, które oprócz funkcji komunikacyjnej stanowią ozdobę salonu. Na poddaszu nie znajdziemy typowych trzech sypialni I łazienki. Całe poddasze zostało zarezerwowane na przestronną sypialnię właścicieli domu, garderobę I łazienkę. W sypialni zaprojektowano duże okno, po odsłonięciu którego można podziwiać salon, a przez szklaną witrynę ogród. Jest to nietypowe rozwiązanie, które pozwoli na optyczne powiększenie sypialni. Dodatkowe dwa pokoje, łazienkę oraz oddzielne wc zaprojektowano na parterze. Jeśli z jakichś względów inwestor zdecyduje się na zamianę wiaty na garaż poprzez zamurowanie bocznych otworów oraz wstawienie wjazdowej bramy garażowej, to istnieje możliwość wykonania dodatkowego otworu w kotłowni, który połączyłby dom z powstałym w ten sposób garażem".

Dwa wektory kształtujące projekt to poszanowanie energii i wymagań termoizolacyjnych oraz, jak mówią sami autorzy: „zaspokojeniu dumy z posiadania ładnego, nowoczesnego domu”.

źródła materiałów – Biuro Projektów MTM STYL www.domywstylu.pl

więcej o projekcie TUTAJ
Autor projektu: arch. Maciej Matłowski

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.