Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu

Wśród pięciu obiektów, które krytycy nominowali do ósmej już edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2018, znalazło się miejsce dla przedstawiciela małej architektury. Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu to konstrukcja przenosząca turystę wprost na łono dzikiej przyrody. I co najważniejsze - robi to dyskretnie, nie psując naturalnej przestrzeni wokół siebie. Jest prosta i elegancka, nie chce być czymś więcej niż jest.         

Idealne miejsce na weekendowy wypad

A czym jest właściwie? Enklawa przyrodnicza Bobrowisko to sieć drewnianych obserwacyjnych ścieżek, które wiją się na obszarze stawów usytuowanych w widłach dwóch górskich rzek: Dunajca i Popradu. Zwieńczeniem promenad liczących ponad 400 m długości są dwie czatownie, z których turyści mogą w spokoju obserwować różnorodność nowosądeckiej fauny i flory w środowisku łęgu wierzbowego i jesionowo – wiązowego. Królują tutaj bobry i ich spektakularne tamy, pary łabędzi niemych oraz czaple. 

Teren ten był w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku miejscem wydobycia i eksploatacji żwiru. Dobrze prosperująca żwirownia rozrosła się na obszar 50 hektarów. 25 lat temu przedsięwzięcie upadło, a zniszczone miejsce poddano rekultywacji. Obecnie mikroklimat stawów odrodził się, teren stał się na powrót unikalny i niezwykle bogaty biologicznie. 

Dlatego małopolscy radni we współpracy z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego postanowi uaktywnić turystycznie ten fascynujący obszar. O wykonanie projektu poproszono niewielkie limanowskie studio 55 Architekci, którego prawdziwym konikiem jest tworzenie budynków wpasowanych w lokalny kontekst, zaś za budowę Bobrowiska odpowiadała firma BDM Budownictwo Drogi Mosty. Na uwagę zasługuje również niski koszt całej inwestycji, który wyniósł 1 520 612, 10 PLN i był dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, topografia

Spory sukces niewielkiego studia

Warto zastanowić się - co chciało przekazać jury Nagrody Architektonicznej POLITYKI nominacją dla obiektu regionalnego, który z perspektywy laika składa się raptem z sieci drewnianych kładek oraz dwóch, również drewnianych, zabudowanych altan?

Wydaje się, że nominacja dla Enklawy przyrodniczej Bobrowisko w Starym Sączu jest zaproszeniem dla architektów oraz lokalnych działaczy do włączenia się w tworzenie, być może niepozornych, obiektów małej architektury, które służyłby nam wszystkim, a w szczególności będącemu wciąż w złej kondycji polskiemu środowisku naturalnemu. 

Poprzez projekt Bobrowiska studio 55 Architekci zaprezentowało prosty i schludny wzorzec przestrzeni, która w pierwszej kolejności ma służyć naturze, a nie człowiekowi. Turysta ma zatopić się i wsłuchać w pejzaż miejsca. Pozostając w ukryciu, korzystając z niewielkich otworów oraz lunet widokowych ma przede wszystkim nie zakłócać rytmu życia zwierząt. Bez wątpienia tą nominacją jury chciało stworzyć nowy trend ekoarchitektonicznego podejścia do obszarów dzikich. Co istotne, wstęp na teren Bobrowiska jest bezpłatny, konstrukcja jest także przyjazna dla inwalidów oraz wielodzietnych rodzin.  

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu

Źródło fotografii: www.wstarymsaczu.pl  

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.