Frederic Schwartz (1951-2014)

Frederic Schwartz (1951-2014)

28 kwietnia zmarł po kilkuletniej walce z rakiem nowojorski architekt Frederic Schwartz (ur. w 1951). Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda. Ten teoretyk architektury znany był w Stanach głównie jako twórca budynków użyteczności publicznej i symbolicznych pomników upamiętniających zamachy z 11 września 2001 roku: Empty Sky i The Rising.

Architektura z ludzką twarzą

Schwartz, początkowo bardziej wykładowca akademicki niż praktyk architektury stał się znany w latach ’80 jako aktywista i propagator humanistycznych wartości architektury. Z czasem, kiedy zdobywał coraz większy rozgłos, udawało mu się zręcznie łączyć wierność wyznawanym wartością z realizacją dużych projektów – jak terminali portowych, lotnisk, czy masterplanów dużych przedsięwzięć (jak EXPO w Szanghaju w 2010 roku). Zręcznie prowadzone biuro realizowało budynki głównie w Nowym Yorku i Stanach, ale sam Schwartz angażował się w projekty (o charakterze raczej idealistycznym, niż komercyjnych) w różnych częściach świata. Wspierał i promował „zielone” budownictwo. W Ghanie współpracował z Ministrem od spraw polityki mieszkaniowej nad opracowaniem modułowych jednostek mieszkaniowych.

Pomniki pamięci

W 2001 roku stanął na czele zespołu architektów pracujących nad projektem uporządkowania terenu po wieżach World Trade Center. Jego pomysły bardzo pozytywnie komentowała amerykańska prasa. W 2005 roku dostał do realizacji pomnik upamiętniający ofiary zamachu. The Rising – minimalistyczna stalowa struktura w kształcie odwróconego leja stanęła w parku Valhalla w Nowym Jorku. Kilka lat później zlecono mu podobne zadanie. Empty Sky, który stanął w New Jersey operuje jednak zupełnie innymi formami. Park otwarty na panoramę Manhattanu i wybrzeże Hudson River umożliwił bardziej dosłowne odwołanie do wydarzeń historycznych. Schwartz zaprojektował razem z Jessicą Jamroz dwie równoległe, lustrzane ściany na których zapisano szeregami nazwiska ofiar zamachu.

www.schwartzarch.com

fotografie: Wikimedia Commons

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.