Głowa do góry! Floral Street Bridge w Londynie

Głowa do góry! Floral Street Bridge w Londynie

Jednym z najważniejszych mitów nowoczesnego, wielkiego miasta jest flâneur, nieśpieszny spacerowicz, który snuje się bez celu po ulicach metropolii. Zwieszona głowa, smutne myśli, leniwy krok – trudno o bardziej melancholijny obrazek. Jak ożywić ponurego wędrowca? Londyńczyków już od kilku lat to architektura przekonuje, że nie warto gapić się w chodnik!

Most zawieszony między budynkami wąskiej Floral Street zmusza każdego przechodnia do podniesienia głowy. Imponująca struktura jest odskocznią od przewidywalnych, typowych form XIX-sto wiecznych zabudowań Covent Garden. Tak eleganckie urozmaicenie zawsze wzbudza uśmiech.

Most łączy Królewską Szkołę Baletową z Royal Opera House. Jeśli patrząc na fotografie Floral Street Bridge zwrócili państwo uwagę na dynamiczny układ form – bardzo słusznie. Architekci podkreślali, że to właśnie ruch i taniec stanowiły dla nich źródło inspiracji. Płynny układ plisek przypominać może też skręconą strukturę akordeonu.

Za projektem stoi studio Wilkinson Eyre Architects. Architekci pracując nad nietypowym, skomplikowanym inżynieryjnie zamówieniem zmuszeni zostali jednak wejść w ścisłą współpracę z wykonawcami. Most zbudowano w Puchheim w Austrii, w odpowiednio przygotowanych warsztatach GIG Fassaden (które w polscy architekci znają dzięki należącej do tego samego holdingu firmie Internorm).

W Austrii stworzono 23 kwadratowe segmenty. Aluminiowe ramy zamontowano potem w Londynie umieszczając je względem siebie w niewielkim przechyleniu (4,1°). Uzyskano dzięki temu obrót osi mostu o 90°. Wrażenie robi również technika, w jakiej inżynierowie GIG zmontowali całość. Montaż prefabrykatów zajął Austriakom niespełna dwie godziny!

Inwestor: The Royal Ballet School London
Architekt: Wilkinson Eyre Architects
Realizacja: GIG FASSADEN
Fotografie: GIG, Wikimedia Commons

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.