Zainaugurowany w 2003 roku projekt Die Baupiloten jest wspólną inicjatywą studia architektonicznego Susanne Hofmann i Berlińskiego Uniwersytetu Technologicznego. Na portfolio przedsięwzięcia składają się głównie projekty budynków mieszkalnych i realizacje związane z sektorem edukacji i kultury. Ukierunkowanie na pozornie najbardziej maszynowy sektor, mało ma na szczęście wspólnego z taśmową produkcją projektów. Twórcy Die Baupiloten zaznaczają, że starają się łączyć praktykę z eksperymentami inżynierskimi, a w projektach brać pod uwagę ich uwarunkowania społeczne i ekologiczne.
Lipskie przedszkole Lichtenbergweg usytuowane jest w centrum niewielkiego parku. Architekci, aby nie łamać lekkiej poetyki otoczenia zdecydowali się na wykorzystanie na ścianach budynku okładziny z modrzewia i kontrastowo zestawionych pastelowych kolorów. Na tle barwnych płaszczyzn bardzo wyraźnie odbijają się w pejzażu sylwetki drzew.
Plan obiektu oparty na wijącej się literze S umożliwił charakterystyczne zaaranżowanie wejść do budynku i ciekawych perspektyw. Bryła raz otwiera się na przestrzeń, raz tworzy zagłębie umożliwiające schronienie się dzieci przed wiatrem.
Rozmieszczenie i rozmiary otworów okiennych dostosowano do wzrostu dzieci w wieku przedszkolnym. Analogicznie za ławki w parku służą niskie bale ze ściętych okolicznych drzew. Oprócz standardowego oświetlenia, w realizacji zdecydowano się na umieszczenie na dachu szeregu okien, które nie tylko otwierają klasy na światło słoneczne, ale także na desenie rysowane przez wiszące nad gmachem korony drzew.
zdjęcia: Jan Bitter, dzięki uprzejmości die Baupiloten.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.