Muzeum w Bydgoszczy - nowa odsłona w 2016 roku

Muzeum w Bydgoszczy - nowa odsłona w 2016 roku

Bydgoskie Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego mieści się na reprezentacyjnej ulicy Gdańskiej. Aktualny stan budynku spowodował, że od 2009 roku jest on zamknięty dla zwiedzających, jednak doskonała lokalizacja tej zabytkowej kamienicy zmusiła władze do udostępnienia jej mieszkańcom i turystom. Ogłoszony właśnie przetarg na stworzenie dokumentacji projektowej daje nam nadzieję na kolejną perłę architektury w tym mieście.

Plany rozbudowy

Kubatura obiektu ma zostać powiększona, prawie dwukrotnie. Dobudowa oficyny od strony wschodniej ma rozwiązać problemy lokalowe siedziby muzeum. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość zaplecza ma zostać przeniesiona do dobudowanej części, natomiast zrewitalizowany budynek pomieści nie tylko eksponaty muzealne oraz zbiory biblioteczne, ale także sale konferencyjne czy do celów edukacyjnych. W budynku zaplanowano również umieszczenie pracowni konserwatorskich, nie tylko w postaci biur i warsztatów, ale także ogólnodostępnych pomieszczeń, w których mogą odbywać się konsultacje społeczne czy chociażby zajęcia dotyczące estetyzacji miasta. Cały budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: podjazdy, windy i sanitariaty.

Koszty, plany i realizacja

Studium wykonalności projektu podaje, że całkowity koszt inwestycji wyniesie około 40 milionów złotych. Finansowanie tej modernizacji odbędzie się głównie dzięki pozyskaniu środków unijnych z budżetu na lata 2014-2020. Ogłoszona już dokumentacja projektowa umożliwia doskonałe przygotowanie się do pozyskania środków, na remont zaplanowany na 2016 rok.

Ostateczny kształt projekty poznamy do końca lipca 2015 roku. Aby został on zrealizowany musi uzyskać akceptację miejskiego konserwatora zabytków, głównego architekta miasta, plastyka miejskiego oraz społecznej rady do spraw estetyki. Projekt zaakceptowany przez tak szerokie grono odbiorców bez wątpienia będzie projektem wyjątkowym. Na realizację będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, jednak czas jest tutaj pewną gwarancją jakości. Przekonamy się za kilka lat.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.