Najwęższy wieżowiec świata

Najwęższy wieżowiec świata

Nie tak dawno furorę w świecie polskiej architektury robił wąski jak szpilka warszawski dom Kereta. W przypadku mieszkalnego projektu małe gabaryty wzbudzały raczej uśmiechy i traktowane były jako żart twórców. Jak należy patrzeć na parametry Austriackiego Forum Kultury w Nowym Jorku – trudno powiedzieć. Siedziba tej prestiżowej instytucji liczy sobie 24-piętra (rozpięte na 84 metrach) podczas gdy jej fasada mierzy niewiele ponad 7 metrów. 

Ile rzeczy można pomieścić w małym pudełku?

To właśnie nietypowy metraż działki sprawił, że konkurs ogłoszony na projekt siedziby Forum wywołał swego czasu duże zainteresowanie. Spośród 226 zgłoszeń podejmujących wyzwanie wybrano koncepcję Amerykanina: Raimunda Abrahama. Czy słusznie? Wydaje się, że nietypowe, nawet dla Nowego Jorku, ukształtowanie bryły wieżowca warte było zainwestowanych w niego pieniędzy. Oparta na szkle i aluminium fasada Forum nachyla się ku górze. Zwężanie się budynku odpowiada zmieniającym się funkcjom kolejnych jego pięter. W wieżowcu znajdziemy przestrzenie wystawiennicze, teatr, bibliotekę, biura, sale seminaryjne oraz apartamenty. Na szczycie znajduje się reprezentacyjna loggia i taras.

Technologia w służbie sztuki

To jednak nie funkcjonalizm i formalny rygor, ale właśnie rzeźbiarska fantazja ukształtowania fasady przykuły uwagę krytyków kiedy w 2002 roku oddawano budynek do użytku. Od początku zwracano uwagę, że efekt – bardziej europejski, niż amerykański w swoim wyrazie – udało się stworzyć dzięki bliskiej współpracy architekta z producentami materiałów i wykonawcami. Fasada współtworzona przez austriacki GIG Fassaden(polscy architekci znają go dzięki firmie Internorm, należącej do tego samego holdingu) nie tylko wzbogaciła nowojorski pejzaż, ale ustanowiła nowe standardy rozwiązań technologicznych. Laury przyznawali sami eksperci z New York Association of Consulting Engineers.

Fotografie:  © GIG Fassaden,  © Wikimedia Commons

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.