The Schindler House, czyli funkcjonalna rezydencja dla czworga
The Schindler House, czyli funkcjonalna rezydencja dla czworga
The Schindler House, nazywana również Schindler Chace House lub Kings Road House, to rezydencja usytuowana w West Hollywood, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, zaprojektowana przez architekta Rudolpha M. Schindlera i zbudowana w 1922 r.
Inspirujący kemping
Pomysł stworzenia domu przeznaczonego dla dwóch rodzin powstał w 1921 r. podczas wycieczki Schindlera do Curry Village, położonej w Parku Narodowym Yosemite. Curry Village była otwartym kempingiem, gdzie mieszkańcy koegzystowali na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Na podstawie projektu wioski Curry, Schindler stworzył plan w kształcie litery „L” dwóch połączonych ze sobą powierzchni mieszkalnych (nazwanych później apartamentami Schindlera i Chace'a). Na każdą z nich składały się 2 pokoje połączone ze wspólnym pomieszczeniem gospodarczym, które łączyło w sobie funkcje kuchni, pralni, szwalni oraz garderoby. Pierwotnie rezydencja była przeznaczona dla czterech osób: Rudolpha i Pauline Schindlerów oraz Clyda i Marian Chaceów.
W domu znajduje się także pomieszczenie dla gości z oddzielną kuchnią i łazienką. Całkowita powierzchnia The Schindler House wynosi 330 m2. Dom znajduje się na działce o powierzchni 1900 m2, a jego konstrukcja opiera się na płaskiej płycie betonowej. Z przechylonych betonowych płyt wykonane są także ściany. Ich przechył wynosi 76 mm. W swoim czasie to nowatorskie rozwiązanie przysporzyło Schindlerowi wielu problemów. Początkowo nie dostał on pozwolenia na rozpoczęcie budowy The Schindler House. Dopiero po licznych prośbach uzyskał warunkową zgodę na rozpoczęcie prac, które trwały od listopada 1921 r. do maja 1922 r. Ich całkowity koszt wyniósł 12,550 USD.
Dom otwarty
Na przestrzeni lat w apartamencie Chace'a mieszkało wielu znanych ludzi związanych ze światem kultury, m.in. handlarz dziełami sztuki i kolekcjoner Galka Scheyer, tancerz John Bovingdon, powieściopisarz Theodore Dreiser, fotograf Edward Weston i kompozytor John Cage. Z kolei była żona Schindlera – Pauline, mieszkała w swojej części rezydencji, aż do śmierci w 1977 r.
W 1980 r. stowarzyszanie Friends of the Schindler House (FOSH) przejęło opiekę nad nieruchomością, która w połowie lat osiemdziesiątych została odrestaurowana. W 1994 r. stowarzyszenie FOSH doszło do porozumienia z Austriackim Muzeum Sztuki Stosowanej/Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Celem obu organizacji było stworzenie Centrum Sztuki i Architektury „MAK” w The Schindler House. Dzięki austriackiej dotacji dom został ponownie odrestaurowany i przystosowany do prowadzenia eksperymentalnych badań z pogranicza architektury i sztuki. Obecnie Dom Schindlera jest otwarty dla zwiedzających.
Golden Gate to most wiszący z dwoma pylonami, łączący San Francisco z hrabstwem Marin, usytuowany nad cieśniną Golden Gate, otwarty 27 maja 1937 r. (budowa rozpoczęła się 5 stycznia 1933 r.). Złote Wrota były najdłuższym wiszącym mostem świata z głównym przęsłem długości 1280 metrów (w sumie 2737,4 m) i pozostały nim do roku 1964, gdy rekord pobił o zaledwie 18 m nowojorski Verrazano. Głównym architektem Wrót był Leon Moisseiff, mający już w dorobku nowojorski Manhattan Bridge. Natomiast dwa wiszące pylonoy Irving Morrow wykonał w stylu Art déco.
Nie trudno się zorientować, że to co przeciętny Kowalski myśli o architekturze współczesnej (czy w ogóle o współczesnej sztuce) nie jest generowanie przez akademie i specjalistyczne czasopisma. Dzisiaj najistotniejszym medium stanowiącym furtkę do świata architektury i zakreślającym jej kanon jest oczywiście internet. Jak kształtowały się jednak gusta Kowalskiego jeszcze 20, 30 lat temu? Wydaje się, że odpowiedź musi pozostać złożona.
Kiedy chiński rząd ogłasza kolejną urbanizacyjną rewolucję, nie dziwią napięcie i obawy ekspertów. Operacja na żywym organizmie wymaga bowiem od Chińczyków nie tylko ostrożności, ale również umiejętności zaprojektowania kilku alternatywnych scenariuszy. Każde zachwianie równowagi może mieć swoje konsekwencje dla globalnej gospodarki. W Państwie Smoka mieszka dziś ponad 1,3 miliarda ludzi. Partia chce, według najnowszych deklaracji, aby 90 milionów zmieniło miejsce zamieszkania i trudno doprawdy przewidzieć jak potoczy się ta operacja.
Rząd zadeklarował uproszczenie prawa regulującego rozpoczęcie budów domów jednorodzinnych. Mniej biurokracji i więcej pieniędzy w portfelu? Niestety, chociaż rewolucja byłaby realizacją jednej z obietnic z expose premiera, nic nie jest jeszcze pewne.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.