The Schindler House, czyli funkcjonalna rezydencja dla czworga

The Schindler House, czyli funkcjonalna rezydencja dla czworga

The Schindler House, nazywana również Schindler Chace House lub Kings Road House, to rezydencja usytuowana w West Hollywood, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, zaprojektowana przez architekta Rudolpha M. Schindlera i zbudowana w 1922 r.

Inspirujący kemping

Pomysł stworzenia domu przeznaczonego dla dwóch rodzin powstał w 1921 r. podczas wycieczki Schindlera do Curry Village, położonej w Parku Narodowym Yosemite. Curry Village była otwartym kempingiem, gdzie mieszkańcy koegzystowali na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Na podstawie projektu wioski Curry, Schindler stworzył plan w kształcie litery „L” dwóch połączonych ze sobą powierzchni mieszkalnych (nazwanych później apartamentami Schindlera i Chace'a). Na każdą z nich składały się 2 pokoje połączone ze wspólnym pomieszczeniem gospodarczym, które łączyło w sobie funkcje kuchni, pralni, szwalni oraz garderoby. Pierwotnie rezydencja była przeznaczona dla czterech osób: Rudolpha i Pauline Schindlerów oraz Clyda i Marian Chaceów.

Stanley A. Westfall, Jeffrey B. Lentz (Library of Congress) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

W domu znajduje się także pomieszczenie dla gości z oddzielną kuchnią i łazienką. Całkowita powierzchnia The Schindler House wynosi 330 m2. Dom znajduje się na działce o powierzchni 1900 m2, a jego konstrukcja opiera się na płaskiej płycie betonowej. Z przechylonych betonowych płyt wykonane są także ściany. Ich przechył wynosi 76 mm. W swoim czasie to nowatorskie rozwiązanie przysporzyło Schindlerowi wielu problemów. Początkowo nie dostał on pozwolenia na rozpoczęcie budowy The Schindler House. Dopiero po licznych prośbach uzyskał warunkową zgodę na rozpoczęcie prac, które trwały od listopada 1921 r.  do maja 1922 r. Ich całkowity koszt wyniósł 12,550 USD.

Dom otwarty

Na przestrzeni lat w apartamencie Chace'a mieszkało wielu znanych ludzi związanych ze światem kultury, m.in. handlarz dziełami sztuki i kolekcjoner Galka Scheyer, tancerz John Bovingdon, powieściopisarz Theodore Dreiser, fotograf Edward Weston i kompozytor John Cage. Z kolei była żona Schindlera – Pauline, mieszkała w swojej części rezydencji, aż do śmierci w 1977 r.

W 1980 r. stowarzyszanie Friends of the Schindler House (FOSH) przejęło opiekę nad nieruchomością, która w połowie lat osiemdziesiątych została odrestaurowana. W 1994 r. stowarzyszenie FOSH doszło do porozumienia z Austriackim Muzeum Sztuki Stosowanej/Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Celem obu organizacji było stworzenie Centrum Sztuki i Architektury „MAK” w The Schindler House. Dzięki austriackiej dotacji dom został ponownie odrestaurowany i przystosowany do prowadzenia eksperymentalnych badań z pogranicza architektury i sztuki. Obecnie Dom Schindlera jest otwarty dla zwiedzających.

Shulman, Julius [Public domain]
foto. Allan Ferguson [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Schindler-Chase_house_(Rudolf_Schindler),_4
foto. Allan Ferguson [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
foto. Allan Ferguson [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.