Okna pasywne dla początkujących

Okna pasywne dla początkujących

Budowa, czy remont domu to poważna inwestycja. Dlatego na równi z kosztami materiałów bierzemy zazwyczaj pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji domu. Myślimy o tym, żeby nie tylko budować tanio i solidnie, ale również o tym, żeby komfort życia nie zaskoczył nas swoimi kosztami. Rachunki za energię potrafią być zmorą niejednej rodziny. Aby koszta ogrzewania nie rozsadziły domowego budżetu, a rachunki były mniejsze, warto zawczasu pomyśleć o przyzwoitej termoizolacji i nowoczesnej, szczelnej stolarce okiennej. Oba te pola wiążą się z oknami pasywnymi.

Czym kierować się, kiedy szukamy szczelnych okien?

Przez nieszczelne, albo niewłaściwie skonstruowane stare okna może uciekać nawet 30% ciepła. Pułapką, w którą często wpadamy jest myślenie o szczelności okien tylko w kategoriach materiałowych. Laikowi okno plastikowe, czy plastikowo-aluminiowe wydaje się często nowocześniejsze i bardziej szczelne niż drewniane. Nic bardziej mylnego. Bardzo dobre parametry izolacji można uzyskać właściwie we wszystkich materiałach, a okna drewniane, czy drewniano-aluminiowe mogą realizować najwyższe standardy. To na co należy zwracać uwagę, to współczynnik Uw, którego wartość informuje nas o ilości ciepła, które może uciekać przez nasze okna. Najkorzystniejsze są oczywiście okna niskoprzepustowe, o minimalnych współczynnikach Uw. Współczynnik Uw dotyczy właściwości izolacyjnej całego okna. Składają się na niego dwie wartości: współczynnik Uf, dotyczący parametrów ramy okna i współczynnik Ug – dla szyby.

Jak wykorzystać energie słoneczną?

Jeśli inteligentnie zaplanujemy rozmieszczenie okien w naszym domu i zainstalujemy w nim okna z odpowiednimi szybami, możemy wpłynąć na parametry ciepła. Na czym to polega? Szyby naszych okien opisywane są w trakcie procesów technologicznych przez współczynnik g. Współczynnik g dotyczy procentowej przepuszczalności korzystnego promieniowania słonecznego. Jeśli szyby naszych okien są odpowiednio dobrej jakości, nasz dom może być zimą pasywnie dogrzewany przez słońce. Umiejscowienie na południowej fasadzie domu wielkopłaszczyznowych przeszkleń i zaniechanie bezładnego obsadzania domu zacieniającymi go drzewami może wpłynąć na nasze rachunki.


Więcej o oknach pasywnych można przeczytać na stronie: www.okna-pasywne.pl

Materiały graficzne: dzięki uprzejmości firmy ©Internorm

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.