
Steiner House
Steiner House, czyli Dom Steinerów uważany jest za najważniejsze dzieło czeskiego architekta Adolfa Loosa (1870 – 1933).
Budynek Warsaw Spire mający docelowo osiągnąć wysokość 49 pięter rośnie w tempie jednej kondygnacji tygodniowo. W ubiegłym tygodniu zrównał się z 55 m budynkami bocznymi.
Deweloperem oraz generalnym wykonawcą inwestycji jest Ghelamco Poland, jeden z wiodących deweloperów i generalnych wykonawców działających na polskim rynku nieruchomości komercyjnych oraz lider zrównoważonego budownictwa w Polsce. Kluczowym elementem strategii inwestycyjnych Ghelamco jest tworzenie projektów zapewniających efektywne i komfortowe powierzchnie do pracy przy jednoczesnym kreowaniu przestrzeni wartościowej dla miasta i przyjaznej jego mieszkańcom.
Warsaw Spire powstaje tuż przy stacji II linii metra Rondo Daszyńskiego, przy nowoczesnym placu miejskim wypełnionym zielenią, instalacjami wodnymi, restauracjami i kawiarniami. Wraz z postępem prac zaczyna zarysowywać się charakterystyczny kształt Warsaw Spire. Równolegle z postępami budowy wieży trwają prace w pozostałych budynkach kompleksu. Kompleks zaoferuje 100 000 m2 powierzchni biurowej certyfikowanej w BREEAM na poziomie Excellent. Dwa niższe budynku zostaną oddane do użytku w 2014 roku.
Oddanie 220-metrowego budynku A planowane jest na 2015 ok. Na elewacji budynku B, do którego już we wrześniu wprowadzi się agencja Frontex, montowane jest oświetlenie LED, a na powierzchni najemcy instalowane są podwieszane sufity i drzwi wewnętrzne. W budynku C zakończono montaż konstrukcji stalowej na dachu, obecnie kontynuowane jest szklenie elewacji. Dodatkowo do końca czerwca mają zostać ukończone prace instalacyjne oraz wykończeniowe części podziemnej kompleksu przeznaczonej do oddania w pierwszym etapie.
Steiner House, czyli Dom Steinerów uważany jest za najważniejsze dzieło czeskiego architekta Adolfa Loosa (1870 – 1933).
Jak modernizować modernizm? Zabytki architektury mieszkaniowej modernizmu. Dobre praktyki konserwatorskie dla mieszkańców i użytkowników, to poradnik w formie broszury, który przeznaczony jest zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.
W 1980 roku w położonym nad morzem norweskim mieście Bærum wzniesiono dwa biurowce, każdy o powierzchni około 2 600 m². Łącznie oba budynki zużywały 250kWh na metr kwadratowy rocznie. Kilka lat temu zrodził się pomysł kompleksowej termomodernizacji budynków, który zakładał przekształcenie obu biurowców w budynki o dodatnim bilansie energetycznym. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie i duży krok naprzód w stronę wdrażania rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku.
Decyzja o udziale Polski w Wystawie Światowej w Mediolanie została podjęta wyjątkowo późno, bo zaledwie półtora roku przed otwarciem tej prestiżowej imprezy. W porównaniu z poprzednią edycją to o kilkanaście miesięcy mniej na przygotowania. W 2010 roku polską ekspozycję zobaczyło ponad 8 milionów zwiedzających, a zdjęcia zainspirowanej ludową wycinanką elewacji były reprodukowane w mediach na całym świecie. Czy wciąż mamy szansę na powtórzenie tego sukcesu, skoro konkurs na projekt architektoniczny pawilonu jest nadal nierozwiązany, a do otwarcia imprezy zostało już mniej niż 12 miesięcy?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.