Warszawska Rotunda idzie pod skalpel!

Warszawska Rotunda idzie pod skalpel!

Jakie zmiany czekają centrum stolicy w zbliżających się latach? Oprócz kłopotliwej i nadal dyskutowanej realizacji nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, okolice Placu Defilad czeka niebawem historyczny lifting. Warszawska Rotunda idzie pod skalpel!

Po serii konsultacji społecznych i konkursie architektonicznym przeprowadzonym pod koniec 2013 roku, trwają rozmowy PKO ze zwycięską pracownią z Krakowa. Jury jednogłośnie stwierdziło, że zespół architektoniczny Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty pokonał swoją koncepcją rewitalizacji budynku pozostałych rywali.

rotunda1

Organizatorzy zauważają: "Praca oryginalnie rozwiązuje oświetlenie placu przez system „świetlnego sufitu”, wprowadzający kameralną skalę wnętrza urbanistycznego, nawiązując do dawnej wysokości wiat w pasażu Wiecha. Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy będą zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Funkcję przestrzeni publicznej w Rotundzie będzie pełnił „Salon Miejski”, obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Dzięki temu na ponad 500m2 powstanie przestrzeń umożliwiająca realizację zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy w trakcie konsultacji społecznych pomysłów, takich jak m.in.: multimedialnego punktu informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsca odpoczynku-spotkań, galerii sztuki oraz kawiarni.

Najistotniejszym aspektem nowego projektu wydaje się jednak zrezygnowanie z przyciemnianego szkła zainstalowanego na Rotundzie w czasie odbudowy po wybuchu gazu w lutym 1979. Projekt rewitalizacji zaproponowany przez Siutę i Gowina oddaje Czapce Generalskiej jej historyczny charakter: lekkość i otwarcie na miasto. Kilka lat temu deweloperzy borykając się z problemem niszczejącego w Alejach Jerozolimskich Pawilonu Chemii, nie zdecydowali się na zachowanie prześwitowego charakteru realizacji i zastąpili ją monumentalnym, ale utrzymanym w czerniach Domem Handlowym Witkac. Nowa Rotunda szanująca świetlistą specyfikę budynku Zbigniewa Karpińskiego z lat sześćdziesiątych wydaje się być jaskółką zapowiadającą wiosnę w polskim stosunku do peerelowskiego modernizmu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.