Xthum, czyli indiański kosz

Xthum, czyli indiański kosz

Trzeba by zacząć, nietypowo, od wprowadzenia lingwistycznego. Xthum to słowo z Hul’qumi’num, dialektu języka salisz, którym posługiwali się Indianie ze wschodniego pogranicza amerykańsko-kanadyjskiego. Znaczy tyle co kosz, albo bęben. Co to wszystko ma wspólnego z designem? Pracownia PUBLIC z Vancouver od dłuższego czasu stara się udowadniać, że artystyczny obraz ich miasta niekoniecznie musi być jednoznacznie osadzony w amerykańsko-europejskim modernizmie, ale może też czerpać, ze starszej, miejscowej tradycji.

Tym razem młodzi twórcy zaprojektowali wystrój uniwersyteckiej sali zgromadzeń. W prostym sześcianie sali klasowej zainstalowali podwieszany drewniany sufit i linearną okładzinę maskującą ściany.

Podczas proces projektowania rozpoczęły się poszukiwania rozwiązań wymiarowych. Pomysł zastosowania drewnianej dekoracji wymagał więcej przestrzeni, niż umożliwiała to przeznaczona przez rektorat powierzchnia. Designerzy zdecydowali się na maksymalne wygięcie paneli i iluzyjne maskowanie rogów, aby optycznie powiększyć teren. Elastyczne linie nie dość, że maskują wcześniejszy, dosyć banalny układ pomieszczenia, wprowadzają również niepowtarzalne rozwiązanie artystyczne. Przez świetlik w dachu widać korony drzew rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Linie okładziny wchodzą w dialog ze wdzierająca się do wnętrza naturą.

Jak udało się osiągnąć efekt perfekcyjnych cięć i dopasowań? Młodzi projektanci pracowali na tekturowych modelach w skali 1:1. Technicy i cieśle odpowiedzialni za realizację projektów dostali nie tylko dokumentacje przedsięwzięcia, ale również teoretyczne przeszkolenie na temat pożądanego układu krzywych. Aby nie zakłócać pracy Uniwersytetu, strukturę Xthum wykonano w warsztatach stolarskich, i dopiero potem prefabrykowane elementy, w ciągu dwóch dni, zainstalowano w pomieszczeniu.

Xthum to uniwersytecka przestrzeń spotkań. Funkcjonuje jako miejsce edukacji, przygotowania żywności. Odbywają się tu również imprezy powitalne i pożegnalne dla międzynarodowych grup studenckich. Xthum wspiera wreszcie działania edukacyjne związane z uczestnictwem lokalnych Indian w życiu akademickim i stara się promować ich kulturę. Oprócz angielsko-francuskich konwersacji o ściany „bębna” odbijają się codziennie języki plemion Kwantlen, Semiahmoo, Tsawwassen oraz Katzie.

Fotografie dzięki uprzejmości studia PUBLIC.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.