Domek letniskowy po fińsku

Domek letniskowy po fińsku

House Husarö, proj.Tham & Videgård Arkitekter, zdj. Eke E:son Lindman

Minimalistycznie, a jednak wciąż funkcjonalnie i z klasą? Jak najbardziej! Daj się porwać nietuzinkowej urodzie fińskich domków i zainspiruj się nowoczesną oszczędnością przestrzeni i formy!

Nie tylko ekologicznie, ale również energooszczędnie i funkcjonalnie! Czy wiesz, dlaczego minimalistyczne, fińskie budownictwo cieszy się coraz większą popularnością? Co wyróżnia te niewielkie i doskonale zagospodarowane przestrzenie na tle innych trendów architektonicznych? Poznaj styl, który podbił serca milionów ludzi na całym świece!

Nolla — czyli dom zero


Niezmiennie od wielu sezonów dostrzec można przybierający na sile trend, hołdujący naturze i ekologii. Pogoń za błyskawicznie zmieniającymi się trendami i nadmiernym konsumpcjonizmem ustępuje miejsca samoświadomości, wyciszeniu i odpoczynkowi, na który coraz chętniej i coraz częściej sobie pozwalamy. Nic zatem dziwnego, że współczesna architektura dąży do zachowania idealnej równowagi pomiędzy relaksem na łonie natury a bezpiecznym, domowym azylem.


Nolla to projekt domku letniskowego nie tylko przyciągającego spojrzenia, ale i niezwykle innowacyjnego w swojej prostocie. Podstawowym założeniem inicjatywy, było stworzenie niewielkiego, wykonanego jedynie z trwałych i naturalnych materiałów miejsca, umożliwiającego wakacje tak blisko natury, jak tylko to możliwe. Owocem projektu, stał się cieszący niezwykłą popularnością domek letniskowy, swoim designem przypominający namiot w kształcie litery A.


Wykorzystane do produkcji materiał oraz wyjątkowa konstrukcja sprawiają, że fiński domek letniskowy jest niezwykle łatwy w przetransportowaniu, a do jego złożenia nie potrzeba ani jednej śrubki! Projekt zachwyca również dużym, przeszklonym oknem oraz spadzistym, lustrzanym dachem.

Project Ö — skandynawski minimalizm


Styl fiński to oczywiście przede wszystkim surowość, minimalizm i funkcjonalność. Project Ö to kwintesencja skandynawskiego designu, który łączy w sobie najpopularniejsze cechy modernistycznej architektury i aranżacji wnętrz — naturę, prostotę i elegancję. Domek letniskowy składa się z dwóch części, mieszkalnej i warsztatu, o łącznej powierzchni 70 metrów kwadratowych. Według projektantów oraz właścicieli zarazem, posiadłości jest w stanie pomieścić nawet 10 dorosłych, a to wszystko za sprawą skrupulatnie zaplanowanego i przemyślanego w nawet najmniejszych detalach wykorzystania przestrzeni.

zdj. littlescandinavian.com


Domek letniskowy zapewnia oczywiście wszystkie media, a energię niezbędną do ogrzania wody, podłóg oraz jacuzzi i sauny dostarcza tradycyjny, fiński piecyk opalany drewnem. Z zewnątrz Project Ö kusi swoją surowością i naturalnym designem. Wyłożony został sosnowymi panelami, a duże, strategicznie rozmieszczone okna zapewniają nie tylko sporą ilość naturalnego światła, ale również pozwalają na bliży kontakt z dzikością przyrody.

Konstrukcja domków fińskich


Nie tylko minimalizm i prostota, ale również wykorzystane materiały świadczą o wyjątkowej charakterystyce fińskich domków. Każdy wykorzystany kawałek drewna stanowi surowiec najwyższej klasy, o którego wyjątkowej jakości świadczą odpowiednie certyfikaty. Drewniane elementy poddawane są suszeniu komorowemu, dzięki któremu fundamenty są niezwykle skutecznie zabezpieczone przed wilgocią gruntową.

Fińskie domki wyróżniają się także wyjątkową energooszczędnością, nie tylko ze względu na swoją konstrukcję, ale również wykorzystane materiały wykończeniowe. Budynki izoluje się za pomocą wełny skalnej, która jest materiałem nie tylko doskonale zabezpieczającym przed utratą ciepła, ale również świetnie wygłuszającym, dbając tym samym o komfort mieszkańców.

zdj. thenordroom.com

Zaproś do swojego domu naturę, funkcjonalność i energooszczędność — wybierz jeden z niezwykłych projektów fińskich domków letniskowych i ciesz się magią wakacji nawet przez cały rok!

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.