Festiwal Otwartych Mieszkań

Festiwal Otwartych Mieszkań

Patologiczna ciekawość i nieprzyzwoite podglądactwo? Już za tydzień Festiwal Otwartych Mieszkań pozwoli Warszawiakom opatrzeć ich wojerystyczne popędy edukacyjno-turystyczną metką. Do cudzych i przede wszystkim nie byle jakich mieszkań będzie można zajrzeć i wejść całkowicie legalnie. Dla fanów architektury szykuje się prawdziwa gratka – mieszkania, które będzie można zwiedzić, to głównie rezydencje najważniejszych twórców pierwszej połowy XX wieku.

Część główna Festiwalu Otwartych Mieszkań odbędzie się w dniach 12-13 oraz 26-27 kwietnia 2014. W ciągu czterech dni udostępnionych do zwiedzania zostanie kilkanaście mieszkań i domów, będących – obecnie lub dawniej – przestrzenią prywatną architektów, miejsc prezentujących różne okresy rozwoju miasta, różnorodne style architektoniczne i wyposażenie wnętrz, a także – w odmienny sposób przekształcanych przez kolejnych mieszkańców. Swoje drzwi otworzą dla zwiedzających m.in. willa Pniewskiego, willa Lacherta, dom Siennickiego, Jawornickiego, Przybylskiego, mieszkanie własne Wekera. W planie twórcy mają również wycieczki z przewodnikiem, wykłady oraz konkurs fotograficzny.

f-m-o1

Festiwal jest kontynuacją projektu Mieszkania XX wieku, zrealizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012, który w roku 2013 przekształcił się w Festiwalu Otwarte Mieszkania: Mieszkania sztuki. W zeszłym roku Warszawiacy mogli zwiedzić 14 niedostępnych na co dzień lokali.

W tym roku w planie organizatorów są spacery po Saskiej Kępie, Śródmieściu, Sadybie, Żoliborzu, Mokotowie i Ochocie. Zobaczyć będzie można Domy architektów międzywojnia: Lacherta, Lubelskiego, Mieszkanie w VII Kolonii Brukalskich, Willę Pniewskiego, Domek Fiński, Dom Siennickiego, Benedeka, Barylskich, Broniewskiego, Pracownia Damięckiego, Dom Przedmojskiego, Mieszkanie Wekera, Dom Jawornickiego.

Wstęp na projekt jest wolny. Podczas kwietniowych weekendów otwartych będzie obowiązywać jedynie rejestracja w miejscu oprowadzania.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.