Nowe wieżowce nad pięknym modrym Dunajem

Nowe wieżowce nad pięknym modrym Dunajem

W Wiedniu, poza blaskiem jupiterów dobiega właśnie końca budowa pierwszej wieży DC Towers. I chociaż na finał gigantycznego przedsięwzięcia poczekać będzie trzeba jeszcze ponad dwa lata, już teraz Austriacy są pod wrażeniem.

O budowie wież zdecydowano na początku lat 2000. Teren, który niebawem stanie się pulsującym biznesowym centrum przez prawie trzydzieści lat stał odłogiem bez jasnego planu zagospodarowania. Jaskółką zwiastująca wiosnę był pomysł umieszczenia na Donau City części pawilonów na planowane EXPO Budapeszt-Wiedeń w 1995. Do wystawy nie doszło, ale idea rewitalizacji ponad 17-sto hektarowego placu pozostała. W 2002 roku międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną Donau-City wygrał francuski architekt Dominique Perrault. W międzyczasie realizację projektu zdążył opóźnić kryzysu finansowy z 2007 roku i wykryte w tym samym czasie problemy z gruntem. Budowę rozpoczęto dopiero 17 czerwca 2010 roku.

Wieże zaprojektowane przez Perraulta (autora m.in. paryskiej Biblioteki Narodowej) mają mierzyć kolejno 250 i 160 metrów. Ustawione są bezpośrednio na wyłożonym płytami placu, który otwarty został na rzekę. Płaszczyzna placu przechodząca w taras widokowy ma być rodzajem miejskiej agory. Architekci chcieli uniknąć stworzenia biznesowego centrum nieprzyjaznego zwykłym mieszkańcom miasta. Priorytetem realizacji stało się wyważenie rozsądnej proporcji między funkcjonalnymi wymaganiami budynków, a możliwością wykrojenia przestrzeni publicznej.

fotografie dzięki uprzejmości Perrault Architect

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.