Wydarzenia

Festiwal Otwartych Mieszkań

Patologiczna ciekawość i nieprzyzwoite podglądactwo? Już za tydzień Festiwal Otwartych Mieszkań pozwoli Warszawiakom opatrzeć ich wojerystyczne popędy edukacyjno-turystyczną metką. Do cudzych i przede wszystkim nie byle jakich mieszkań będzie można zajrzeć i wejść całkowicie legalnie. Dla fanów architektury szykuje się prawdziwa gratka – mieszkania, które będzie można zwiedzić, to głównie rezydencje najważniejszych twórców pierwszej połowy XX wieku.

Muzeum na dworcu? Dworzec na patelni? Nowy głos w debacie o zagospodarowaniu Centrum Warszawy

Wydaje się, że bieżący tydzień ma sporą szansę, aby zostać zdominowany przez powracającą dyskusję o zagospodarowaniu Centrum Warszawy. Impuls: przedwczorajsza publikacja stołecznego wydania Gazety Wyborczej. Zapowiedziano w niej kolejny remont wnętrz dworca. Biuro SUD Architects Polska przygotowało nawet wstępny projekt zakładający wprowadzenie na halę antresoli i zwiększenie ilości punktów handlowych. Projekt, nawiązujący raczej do wyglądu współczesnych centrów handlowych, niż eleganckiego stylu twórcy dworca, Aresniusza Romanowicza, wywołał w sieci burzę komentarzy. Wydawało by się, że po gromach rzucanych przez internetowych trollów przejdzie do wyważonej rozmowy o koncepcji przebudowy, wszystkich za i przeciw. Zanim obrońcy modernistycznej formy dworca zdążyli podnieść głos zareagował jednak Instytut Obywatelski.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA

W jaki sposób kreować przestrzeń i budynki tak, aby z czasem kształtowały one nas samych? W jaki sposób korzystać z najnowszej technologii, jakich materiałów użyć by powstająca wokół nas architektura spełniała coraz bardziej rygorystyczne wymogi budynków energooszczędnych? Jakie rozwiązania pozwolą nam budować szybko i solidnie, zachowując jednocześnie korzystny wskaźnik rentowności inwestycji? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać w aż 15 pawilonach wystawienniczych podczas marcowych Targów BUDMA.

And the winner is...

Najwyższe odznaczenie Royal Institute of British Architects, Królewski Medal na rok 2014, otrzymał w ostatnim tygodniu lutego Joseph Rykwert. News, który obiega właśnie prasę nie powinien być jednak traktowany jako zaskoczenie. O tym, że urodzony w Warszawie Rykwert zostanie odznaczony wiadomo było od września 2013 roku, kiedy to RIBA ogłosiła werdykt i datę oficjalnej gali (dress code zaplanowano jako „smart and stylish”). Nazwisko nagrodzonego również nie wydaje się prowokować do podnoszenia brwi. Rykwert już od lat ’60 utrzymuje bowiem pozycję jednego z najważniejszych krytyków i historyków architektury.

Cero - Wysokie oszklenia, subtelne profile, okna tarasowe
REKLAMA

Uczta kinomana: Beton Film Festival

W marcu czeka warszawiaków niezwykłe architektoniczne święto. Stowarzyszenie Powojenny Modernizm we współpracy ze stołecznym SARPem przygotowało niecodzienny przegląd filmowy poświęcony romansowi dziesiątej muzy z architekturą nowoczesną.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.