Wydarzenia

Architektura Art déco podbiła serca Francuzów

Popularny portal podróżniczy Lonely Planet opublikował właśnie listę dziesięciu najciekawszych, najpopularniejszych i najbardziej stylowych miast we Francji. Zamiast z powieleniem turystycznych stereotypów mamy tu jednak do czynienia z przykładem zmian w mentalności Francuzów. Na liście oprócz kilku uroczych historycznych miasteczek z Południa znalazły się bowiem klasyki XX-sto wiecznej architektury. Zestawienie otwiera artdekowskie Saint Quintin, a betonowy Hawr znajduje się na trzeciej pozycji.

Biennale w Wenecji: Grigorij Rewzin na indeksie Putina

Znany krytyk architektury i kurator rosyjskiego pawilonu został usunięty w atmosferze skandalu ze swojego stanowiska. Burza, która rozpętała się w ciągu kilku ostatnich dni wokół Grigorija Rewzina ma swoje źródło na najwyższych szczeblach Kremla. Impulsem dla kontrowersyjnej i szeroko komentowanej decyzji Ministra Kultury stała się ostra wypowiedz Rewzina o wojnie ukraińskiej i zagranicznej polityce Putina.

Zawód projektant. Świadomość i działanie

Po zeszłotygodniowych Targach Rzeczy Ładnych, które okazały się (po raz kolejny) dużym sukcesem, na fanów polskiego designu czeka w Warszawie kolejny smakołyk. Chodzi o wystawę „Zawód: projektant. Świadomość i działanie”, która potrwa do 17 maja w Galerii Salon Akademii.

Okna pasywne Internorm
REKLAMA

Mieszkańcy Otwocka upominają się o lokalny świdermajer

Kiedy na Śląsku po cichu marnieją kolejne zabytkowe obiekty, a na Mazowszu zamki, jeden po drugim, padają ofiarą fantazyjnych modernizacji, inicjatywa mieszkańców Otwocka dotycząca przyszłości Pensjonatu Gurewicza wydaje się godna nagłośnienia na cały kraj. Inicjatorom chodzi o ochronę i ratowanie jednego z najciekawszych przykładów podwarszawskiego drewnianego świdermajera. Równocześnie protest przykuwa uwagę swoją wyważoną formą i wyczuciem chwili.

Bitwa o Londyn

Czy dzielnice biznesowe europejskich stolic muszą naśladować nowojorski Manhattan? W Londynie od dłuższego czasu słychać narzekania na wysokościową zabudowę. I nie chodzi tu już tylko o efemeryczne kampanie prowadzone w brytyjskiej prasie przeciwko kolejnym budynkom wznoszonym bez społecznych konsultacji, ale o zorganizowany, poważny protest.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Festiwal Otwartych Mieszkań

Patologiczna ciekawość i nieprzyzwoite podglądactwo? Już za tydzień Festiwal Otwartych Mieszkań pozwoli Warszawiakom opatrzeć ich wojerystyczne popędy edukacyjno-turystyczną metką. Do cudzych i przede wszystkim nie byle jakich mieszkań będzie można zajrzeć i wejść całkowicie legalnie. Dla fanów architektury szykuje się prawdziwa gratka – mieszkania, które będzie można zwiedzić, to głównie rezydencje najważniejszych twórców pierwszej połowy XX wieku.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.