Artykuły

Unikato, czyli czarno-biały jeż z Katowic

Już po raz VIII poznaliśmy listę budynków nominowanych do prestiżowej Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2018 r. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, wyróżnione obiekty łączy elegancka prostota wykonania oraz konstrukcyjna wstrzemięźliwość. Zaprojektowany przez Roberta Koniecznego budynek mieszkalny Unikato z pewnością zasłużył na obecność wśród pięciu najciekawszych polskich realizacji ubiegłego roku.             

Petronas Towers, czyli dwie wieże w Kuala Lumpur

Petronas Towers, czyli dwie wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwyższych drapaczy chmur na świecie. Budynek powstał w latach 1992-98 na podstawie projektu argentyńskiego architekta, posiadającego obywatelstwo amerykańskie – Césara Pelliego i liczy 452 metry wysokości.

Pirelli Tower

Pirelli Tower, nazywany także "Pirellone", to 32-kondygnacyjny wieżowiec liczący 127 m wysokości. Usytuowany jest w Mediolanie we Włoszech. Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta i projektanta Gio Pontinego (1891 – 1979) oraz inżyniera i architekta Piera Luigi Nerviego (1891 – 1979). 

Okna pasywne Internorm
REKLAMA

Sagrada Familia

Posiadający status Bazyliki mniejszej secesyjny kościół usytuowany w stolicy Katalonii, Barcelonie. Jego budowę rozpoczęto w 1882 r., a wieże świątyni oddano do użytku w 1920 r., jednak całość konstrukcji do dnia dzisiejszego nie została ukończona. Na taki stan rzeczy miała wpływ m.in. tragiczna śmierć głównego architekta kościoła – Antoniego Gaudíego, a także spalenie przez anarchistów planów budowli podczas hiszpańskiej wojny domowej.

The Sun Tower

The Sun Tower to 17-piętrowy (82 metry wysokości) budynek usytuowany przy ulicy 128 Pender Street w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej w Kandzie, zaprojektowany przez kanadyjskiego architekta Williama Tuffa Whitewaya. Wieżowiec jest ikonicznym przykładem stylu Beaux-Arts.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.