Artykuły

Szkło zbrojone Saint-Gobain Glass

Szkło to znakomity materiał do zastosowania w przestrzeni publicznej. Dekoracyjny, wytrzymały, o dużej wartości kreacyjnej ma zastosowanie w salach konferencyjnych, drzwiach i ścianach działowych biur, schodach czy podłogach w muzeach.

Akademik na najwyższym poziomie czyli Student House

Adam Wierciński – absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu tak definiuje swój projekt:

„Założeniem autorskim jest projekt budynku mieszkalnego dla studentów, który łączy w sobie funkcje socjalne i prywatne”.

Termomodernizacja budynku w praktyce

Termomodernizacja budynku, wymiana stolarki oraz montaż nowoczesnej instalacji grzewczej podnoszą komfort termiczny w pomieszczeniach. Brak odpowiedniej izolacji ścian, nieszczelne okna i drzwi, a także nieefektywny system ogrzewania powodują, że rachunku za energię, szczególnie zimą, wzrastają nawet kilkukrotnie. Dofinansowanie w wysokości 20% kwoty kredytu zaciągniętego na termomodernizację może otrzymać każdy inwestor, który zdecyduje się na przeprowadzenie tego rodzaju prac i udowodni, że wpływają one na poprawę audytu termicznego budynku.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Wrocławski trzonowiec niczym blok otwarty

Trzonoliniowiec to jeden z najbardziej znanych wrocławskich budynków, niesamowity modernistyczny gmach ma unikalną konstrukcję, opartą na żelbetowym trzonie, na którym niejako zawieszony został wielopiętrowy obiekt. Tego typu zabieg pozwolił na podcięcie całego parteru wieżowca, by wyglądał on jak zawieszony w powietrzu.

 

Tańczący Dom, czyli niespełniony sen Warszawy

Tańczący Dom (cz. Tančící dům), to budynek usytuowany w handlowej dzielnicy Nowe Miasto na prawym brzegu Wełtawy w Pradze. Został zaprojektowany w 1992 r. przez czeskiego architekta chorwackiego pochodzenia – Vlado Milunića oraz Franka Gehry'ego, Amerykanina o polsko-żydowskich korzeniach, laureata Nagrody Pritzkera z 1989 r.

Nowoczesność po holendersku. Architektura Szkoły Amsterdamskiej

Amsterdam jest jednym z najchętniej obieranych kierunków weekendowych wypadów w Europie. Nic dziwnego, skoro w jednym mieście można znaleźć malownicze kanały, wszechobecne rowery, dużo zieleni oraz inspirującą architekturę. Przy okazji wizyty w Wenecji Północy warto poznać twórczość Szkoły Amsterdamskiej, która od lat 20. XX wieku zmieniała oblicze miasta na bardziej ekspresyjne, rozwiązując w oryginalny (i skuteczny!) sposób palące problemy mieszkaniowe holenderskich robotników.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Hashima: betonowe miasto duchów

Chociaż dzisiaj Hashima przypomina raczej opustoszałe miasto duchów z filmu grozy, jeszcze czterdzieści lat temu tętniła życiem i była najgęściej zaludnionym z miast na ziemi. W latach ’60 mieszkały tu 5259 osoby. Niewiele? Trzeba pamiętać, że wymiary wyspy to 480 m długości na 160 m szerokości…!

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.