Artykuły

Mała architektura na lato: Zwierciadło Wodne w Bordeaux

Lato, choć nie to kalendarzowe, od kilku dni daje o sobie znać upiorną falą upałów. Gdzie mieszkańcy polskich miast szukają ochłody i orzeźwienia? Oczywiście przy zbiornikach wodnych i fontannach. Niestety, wydaje się, że spacer nad fontannę wiązać się może w naszym kraju nie tyle z wytchnieniem od żaru lejącego się z nieba, ile z estetycznym szokiem. Fontanna-piramida, która straszy przed krakowskim kościołem mariackim, obły potwór z łódzkiego Placu Dabrowskiego, czy (wisienka na torcie) stołeczny Multimedialny Park Fontann zapewnią wrażeń godnych hollywoodzkiego filmu grozy.

Powrót do korzeni: projekt Trees Building dla Abbank

Wietnamska firma Vo Trong Nghia Architects przygotowała projekt budynku biurowego dla oddziału banku ABBANK. Budynek zostanie wzniesiony w Danang, mieście położonym nad Morzem Południowochińskim. Głównym założeniem architektów było jednoczesne nawiązanie do gwałtownego wzrostu gospodarczego tego nadmorskiego miasta oraz niezwykłego bogactwa jego przyrody.

"Nowa sztuka budowania" od czerwca we Wrocławiu

W czerwcu wrocławskie Muzeum Architektury nie tylko przywita odwiedzających wyremontowanymi wnętrzami, ale również prawdziwą perłą wystawienniczą. Pod koniec przyszłego miesiąca zainaugurowana zostanie ekspozycja: „Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce”.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

III edycja Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA

Do 15 lipca trwa nabór do trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA. Dwie poprzednie pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu futuwawa.pl ponad 400 projektów dla Warszawy przyszłości z zakresu architektury, urbanistyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała w ten sposób strefa niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale i poddać je dyskusji.

Lumenart: biurowiec pełen światła

8 maja po raz dziesiąty przyznano międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award. W tej edycji konkursu, premiującego najlepsze realizacje, do budowy których wykorzystano ceramikę budowlaną, nominowano ponad 300 budynków z 26 krajów. W ścisłym gronie 50 finalistów znalazły się dwa polskie projekty: budynek mieszkalny przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, zrewitalizowane przez biuro AiR Jurkowscy-Architekci. Międzynarodowe jury, w którym zasiadła prof. Ewa Kuryłowicz, wyłoniło zwycięzców w pięciu kategoriach, zaś organizator konkursu, austriacka firma Wienerberger, przyznał dwie nagrody specjalne dla budynków zbudowanych z materiałów producenta.

Architektura podnosząca na duchu: Maggie’s Cancer Caring Center w Aberdeen

Prawie dwadzieścia lat temu brytyjski krytyk i teoretyk architektury Charles Jencks założył fundację upamiętniającą jego żonę Maggie, która zmarła po długiej chorobie nowotworowej. Głównym celem fundacji jest tworzenie miejsc, w których wsparcie otrzymują osoby chore na raka oraz ich najbliższa rodzina. Działalność tych placówek w dużej mierze opiera się na samopomocy. Zlokalizowane są one zwykle w pobliżu szpitali, jednak nie świadczy się w nich usług medycznych. Ośrodki poświęcone pamięci Maggie projektowali światowej sławy architekci, między innymi Frank Gehry, Zaha Hadid i Richard Rogers.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Idealna harmonia

Skomplikowane ukształtowanie terenu jest zwykle dużym wyzwaniem dla architektów. Dodatkowe trudności pojawiają się, gdy miejsce na którym zaplanowano inwestycję, stanowi część prawnie chronionego krajobrazu. Dom jednorodzinny, zaprojektowany przez architektów z Pracowni 111, miał wyróżniać się niebanalną formą, a także idealnie wpisywać się w dziewiczy krajobraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Architekci z zadania wywiązali się wzorowo, płynnie spinając ze sobą naturę i architekturę, jednocześnie nie rezygnując z mocnych akcentów i jasnych przestrzeni, tak charakterystycznych dla nowoczesnego budownictwa.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.