Nietypowy dom - eksperyment ze szkłem w roli głównej
Joanna Aleksandrowicz, autorka tego koncepcyjnego projektu, swoją publikacją wzbudza skrajne emocje. Śmiało można stwierdzić, że projekt podzielił środowisko architektów, jednakże czy słusznie?
Joanna Aleksandrowicz, autorka tego koncepcyjnego projektu, swoją publikacją wzbudza skrajne emocje. Śmiało można stwierdzić, że projekt podzielił środowisko architektów, jednakże czy słusznie?
Budowa nowego kompleksu biurowego w Gdańsku ma ruszyć niebawem. Pomorska Spółka Gazownictwa będąca inwestorem, przy ulicy Wałowej chce wznieść swoją nową siedzibę. Wyłoniony w ramach konkursu, który został rozstrzygnięty pod koniec 2011 roku, projekt architektoniczny obiektu to propozycja gdańskiej pracowni Interurban, która zajęła pierwsze miejsce. Propozycja powstała we współpracy z zespołami biur Dynami Produce i Hago Architekci.
Większość dużych ośrodków miejskich dysponuje obszarami, które trudno zagospodarować. Najczęściej są to tereny, na których znajdują się obiekty niezbędne do funkcjonowania miasta, jednak niezbyt atrakcyjne wizualnie. Jednak można połączyć funkcjonalność z designem i stworzyć miejsce wyjątkowe. Właśnie tak stało się w Gliwicach.
W całej Europie po epoce industrialnej pozostało mnóstwo obiektów, które adaptowane są na nowe cele. Tego typu posunięcia nie są już niczym niezwykłym, bowiem obiekty te utraciły swoje funkcje, jednak są nadal na tyle wartościowe, że można znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Hala na warszawskiej Woli zbudowana w latach 50. według przedwojennych projektów, doczekała się takiego scenariusza.
Konkurs architektoniczny na projekt Pomorskiego Muzeum Motoryzacji został rozstrzygnięty 8 maja 2013. Pomysłodawcą placówki, która ma być zbudowana w kaszubskiej miejscowości Karczemki jest pasjonat motoryzacji, który chciałby popularyzować wiedzę o tej dziedzinie techniki. Jak sam opisuje swoją koncepcję: „Muzeum będzie nie tylko miejscem gdzie można naocznie podziwiać historyczne egzemplarze, unikalne modele aut, jest jednostką utworzoną w celu popularyzowania historii motoryzacji i techniki na terenie naszego kraju i na arenie międzynarodowej”.
Przy ulicy Mostowej w Bydgoszczy przez długi czas rodziła się koncepcja nowej zabudowy. Stojący w tym miejscu od 60 lat pawilon Kaskada pod koniec 2011 roku został zburzony. Pierwotna koncepcja projektu pracowni Bulanda i Mucha zakładała uzupełnienie zabudowy, niemniej jednak nie doczekała się swojej realizacji. Na budowę nowej wizji, przygotowanej przez Macieja Gajownika i Szymona Muszyńskiego z biura GM Architekci inwestor otrzymał pozwolenie.
Konkurs na przebudowę stadionu ogłosiły byłe już władze Szczecina, jako zarządca i inwestor stadionu im. Floriana Krygiera, siedziby klubu Pogoń Szczecin. W warunkach projektowych zaznaczono wytyczne dotyczące dostosowania obiektu do obecnych wymagań sportu. Przebudowie mają podlegać wszystkie elementy wchodzące w skład stadionu. Uwzględniono również dobudowę nowych, uzupełniających kompleks sportowy w podstawowe zaplecze socjalne i rekreacyjne.